Възстановяват ги в ателието на музея в Благоевград
За първи път от половин век насам Художествената галерия в Перник реставрира картини. Галеристите припомнят, че първата експозиция е наброявала 60 творби – живопис и скулптура. Била е разположена на втория етаж в новооткритата сграда Двореца на културата. Художествената галерия в Перник е открита на 8 септември 1958 г. Сред имената на първите автори-художници, с чиито платна разполага галерията са бивши учители като Николй Евров и Стефан Георгов, Павел Вълков, Петър Морозов, Атанас Жеков, както и младия тогава Любен Гайдров, Владимир Егер и Иван Войнов. От това време е и картината, представяща първата брикетна фабрика в Перник и България, която днес вече не съществува.
След откриването на галерията едва миналата година ръководството е дало за реставрация 12 платна на Владимир Егер, Златю Бояджиев, Стефан Георгов и Марина Каблешкова. Творбите, които са от 20-те години на миналия век и са на повече от 80 години, са възстановени в ателието на музея в Благоевград. В момента в галерията са изложени част от реставрираните картини на Стефан Георгов.
Днес фондът на художествената галерия в Перник съдържа над 1 500 съвременни творби на български и чужди автори, групирани в отделите живопис, графика, скулптура, приложни изкуства и модерно изкуство. Галеристите се гордеят с творби на национално значими майстори като Златю Бояджиев, Борис Иванов, Васил Бараков, Любомир Далчев, Иван Фунев, Дечко Узунов и Никола Танев. Освен традициионните живопис, скулптура и графика галерията излага в залите си фотография, графичен дизайн, инсталации и оригами. Галерията има три фондохранителници с площ от 210 кв.метра. Експозиционната площ е от 390 кв.м. и е раздпределена в четири изложбени зали. Годишно през тях преминават над 25 000 посетители – българи и чужденци. В салоните се провеждат симфонични концерти, литературни четения и представяния на книги.