Консорциумът заплаши да спре работата, ако не се намалят парите за депониране на пръстта
„Мапа Дженгиз” заплаши да спре строителството на автомагистрала „Люлин”, ако пернишките общински съветници не склонят да свалят цената за кубик депонирана пръст от изкопните работи на обекта. Така управителят на турската фирма Тургут Аксакал се опита да извие ръцете на общинската управа и пернишките минипарламентаристи по време на тежките преговори между представителите на „Мапа Дженгиз”, кмета на общината и местните законотворци.
Пернишките съветници предварително бяха поискали икономическа обосновка за искането намаление на от 1,85 на ,1,25 за складираната пръст, което така и не получиха. В крайна сметка, след продължили повече от час дебати и отправени остри реплики и от двете страни, бе постигнато предварително споразумение за 30-процентното сваляне на стойността на депонираната земя, което ще бъде оформено окончателно като решение на Общинския съвет на следващото заседание на Общинския съвет.
Наредбата за администриране цените на таксите на услугите на територията на община Перник обаче няма да бъде променяна. Тъй като предстои връщане на част от депонираната земна маса за засипване на тунелите, сметките между общинската управа и “Мапа Дженгиз” ще бъдат изчистени окончателно при завършването на автомагистралата. Ще бъде формирана комисия, която прецизно ще измери точното количество на останалата земя на общинските терени. По информация от кмета Росица Янакиева, собствениците на засегнатите от строителството на аутобана частни имоти ще бъдат компенсирани с по 60 лева за декар земя. Обезщетението е десетократно по-голямо от това, което е предложила турската фирма. Освен това “Мапа Дженгиз” поема ангажимент да почиства замърсяванията от пръст по шосетата, която разнасят при движението си тежкотоварните камиони.
Досега турската фирма е внесла авансово по сметката на Община Перник 250 000 лева, без да е била уточнена окончателна цена за депониране. Общинската управа е предоставила терени за четири депа, където да се складира пръстта. По предварителни предвиждания ще се депонират 1 200 000 кубически метра земя.
Направихме реверанс и отстъпихме, тъй като при последните разговори в строителното министерство с участието и на министър Росен Плевнелиев стана ясно, че крайният срок за пуска на магистралния път няма да има. Той трябва да влезе в експлоатация в края на тази година и ако работата на строежа забуксува, Европейският съюз ще спре финансирането, припомни по време на срещата кметът на общината Росица Янакиева.