Оставаме без лекари и сестри, младите бягат в София и чужбина

Завършващите медицина не искат да практикуват лекарската професия в Перник, алармираха специалисти на провелия се Областен съвет по здравеопазване. Младите доктори бягат в чужбина, в столицата или в другите големи градове, където перспективите или заплатите са по-големи.
В момента най-голям глад се чувства за среден медицински персонал. При развалянето на поликлиниките в началото на здравната реформа десетки медицински сестри и фелдшери останаха без работа. В годините след това те успяха да се реализират професионално в България или извън нея и в момента в пернишко трудно може да се намери свободен човек със средна медицинска специалност. Ако продължава така, в скоро време ще останем и без доктори, страхуват се местните медици. Те настояха да бъде изискано от медицинските институти да дават всяка година информация колко жители на региона са се записали там и колко завършват медицински специалности. Целта е да се следи движението на кадрите.
Откакто аз работя в Регионалния център по здравеопазване, досега няма случай млад лекар да е потропал на вратата, за да търси работа, каза директорът на РЦЗ д-р Антоанета Григорова. Млад доктор не е приеман и в Диагностично - консултативния център І в Перник от създаването на звеното, каза управителят д-р Георги Асенов. Засега най-тежко е положението в Центъра за спешна медицинска помощ, където едва връзват графика. Проблемът е, че лекарите в Бърза помощ работят при изключително тежки условия, а заплатите им са ниски. През последните 4 години имаме само едно назначение, като в същото време медици бягат от ЦСМП, каза директорът д-р Юлия Такова. Има притеснение и за сформирането на Лекарските комисии - ЛКК, от догодина. Медиците бягали оттам заради високата отговорност, многото работа и ниския хонорар. Друго притеснение е, че здравните пунктове ще бъдат тотално оголени.
През 2008 година ни очаква проблем и с джипитата. Това е крайният срок, до който всеки един фамилен лекар е длъжен да завърши специалност "Обща медицина", за да има право да практикува и да сключва договор със здравната каса. В противен случай ще отпадне. Към момента в Перник има 74 джипита и 8 групови практики, като само 4-ма вече имат специалност "Обща медицина", а други десетина специализират сега. Обучението отнема минимум две години, като трябва да бъдат взети изпити по 15 модула. По време на обучението докторите се запознават отблизо с около 70 от най-разпространените заболявания. Така лекарите ще придобият знания и умения да лекуват сами 80% от пациентите си, вместо да ги изпращат при специалисти. Медици настояват Здравното министерство да направи промяна в Наредбата за специализациите. Експерти обаче смятат, че гратисният период, който изтича през 2008 година, няма да бъде удължаван.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година