Осем деца от 9-то ОУ в града останаха сираци
Осем са човешките жертви, които нелегалните разработки за кафяви и черни въглища в Перник, са взели през последните осем години. Всички те са ромски произход. Сираците им пък до един учат в 9-то основно училище Темелко Ненков".
Тези страшни факти бяха изнесени вчера при презентацията на проекта "Да опазим човешкия живот и флората, като оставим полезните изкопаеми за поколенията след нас". Той е част от стратегията "Полицията в близост до обществото" и е насочен специално към ромската общност.
Проектът е разработен от екип на Първо РПУ към ОД на МВР в Перник, стойността му е 3 000 лв, финансира се от МВР, а срокът за изпълнение - два месеца, съобщи при представянето му регионалният говорител на МВР Венцислав Алексов. Заглавието на проекта може да звучи доста екзотично, но зад него се крият сериозни въпроси.
Проблемът, който се обсъжда, се поражда от ромското население на кварталите "Рудничар" и "Цалева круша". Около 3700 са жителите на двата района, от тях 2900 са от въпросното етническо малцинство, живеещи в 656 домакинства. Те са от групата "Дескана рома", известна още като български роми християни. Преди години те са работили в металургията, машиностроенето, хигиенизирането, въгледобив. С раздържавяването на тези сектори и смяната на собствеността те загубиха работните си места. Съвсем естествено сред тях се очертаха няколко групи с водачи, наброяващи около 150 човека, оформиха се отделни територии с и изкопани вертикални и хоризонтални дупки в района на двата квартала.
Друг проблем се появи, след като дружество "Рекоул" АД започна добив на въглища, ромите с каруци навлязоха в откривката и започнаха извозването на кюмюр. Това доведе до сблъсъци и конфликтни ситуации и дори опити за саморазправа, която не винаги е била словесна, с охранителите на фирмата.
Всички тези проблеми бяха бистрени на вчерашния семинар, в който участваха Станислав Теофилов - началник отдел "Опазване на обществения ред и превенция" при ОД на МВР в Перник, Деян Колев - зам.-председател на Националния съвет по сътрудничество по етническите и демографски въпроси, Валентина Сандева - младши експерт по етнически и демографски въпроси към областната администрация, Марин Никодимов - директор на 9-то ОУ и Екатерина Велева от фондация П.У.Л.С., служители на ОС на МВР в Перник.
Регионалният говорител на ОД на МВР Венцислав Алексов уточни, че проектът касае нерегламентирания добив на кафяви и каменни въглища от ромския етнос - едни изключително сериозен за Перник проблем, който има два основни аспекта. Първият касае натрупването на нерегламентирани капитали от лица, действащи в областта главно на сивата икономика. Вторият - експлоатация на ромското население на труда на хората от етноса, която често завършва и с човешки жертви.
Партньори по проекта са областната администрация в Перник, общинската управа, читалището в кв."Рудничар", фирма "Рекоул" АД, "Мини открит въгледобив" ЕАД, Държавното лесничейство в Радомир.
В рамките на двата месеца, в които ще се реализира той, ще бъдат изработени и раздадени превантивни листовки, в които ще бъдат упоменати санкциите за незаконен добив на въглища, ще бъдат засадени неплодни дръвчета, защото при добива на въглища се унищожава флората и фауната, загиват българските гори, които се изсичат за крепежен материал и други дейности, съпътстващи добива на кюмюр. Ще бъде закупена и една видеокамера, която след реализацията на проекта ще бъде предадена на Първо РПУ да я използват в ежедневната си работа.