Около 100 са опасните сгради на територията на Перник, които трябва да бъдат бутнати или укрепени, каза арх. инж. Милена Будинова от сектор "Архитектурно-строителен контрол". Това е станало ясно след приключването на проверката, извършена от комисия, назначена със заповед на кмета инж. Антоанета Георгиева, съгл. чл. 195 от Закона за устройство на територията за освидетелстване на сгради. Неин председател е инж. Момчил Пешевски, директор на дирекция "Инфраструктура и екология". Членове на комисията са експерти от Общината, както и представители на "Геозащита", на "Гражданска защита" и на РИКОЗ. Проверката за опасните сгради е била провокирана от срутилата се преди време постройка на ул. "Алабин" в столицата, при която загинаха 2 млади жени. Но комисията работи постоянно по тези проблми и при начилието на определени обстоятелства и сигнали действа веднага, обясни арх. Будинова.
Проверяващите изготвят констативен протокол, който се подписва от членовете й, а после се одобрява от кмета. На базата на него се пуска заповед за премахване или за укрепване на потенциалните сгради "убийци".
Две са сградите, които имат вече предписания да бъдат съборени. Те се намират на ул. "Върбица" и на ул. Кракра" срещу оптиката. И двете постройки са необитаеми и трябва да бъдат премахнати. Те са със силно напукани външни стени, покривите им са почти рухнали, мазилката е изронена. Опасна е сградата, намираща се зад спортна зала "Кракра", която е реституирана, както и постройка, намираща се зад "Колош". Комисията е забелязала опасна къща и на ул. "Черешово топче" след Стоматологичния център "Ео Дент". Такава има и на ъгъла на ул. "Найчо Цанов". Оказва се, че много от застрашените от самосрутване сгради се намират в централната градска част. Повечето от тях не се използват за живеене, но има и такива, като тази, разположена на завоя срещу бившия "Булгарплод", където има магазини. Не са малко и къщите за разрушаване в района на "Байкушева махала", които са около 5-6 на брой. Опасни сгради има и на ул. "Васил Левски" и в "Караманица".
След изготвянето на заповедта се издирват собствениците на сградите, каза арх. Будинова. Това в повечето случаи е доста трудно и се налага да търсим съдействието на полицията. Когато открием стопаните, им връчваме заповедта и те трябва да развалят доброволно опасната постройка за определени дни. Ако те не изпълнят предписанието, от "Жилфонд" срутват сградата за сметка на собствениците. Има и срок, в който те могат да обжалват. Но ако постройката е особено опасна, заповедта може да бъде изпълнена преждевременно и сградата да бъде разрушена. Ако тя е с неизвестни стопани, средствата са за сметка на Общината, обясни арх. Милена Будинова.