Критериите за някои от тях поставят сериозни въпросителни
12 общински съветници, представители на дясното политическо пространство и бизнеса, внесоха докладна записка относно провеждането на конкурс при избора на управители на търговските дружества, в които общината има 100-процентово участие. Според тях това би допринесло за по-добри икономически показатели и би отговорило на реалните бизнес условия на Европейския съюз, както и за по-ефективно управление на общинската собственост. Друг аргумент беше, че част от управителите са с временен статут на ръководители, други били назначени преди повече от 10 години и по време на мандата си с нищо не подобрили икономическото състояние на фирмите, на трети пък изтичали договорите за управление тази година.
12-те и групите, стоящи зад тях, като мнозинство в пернишкия Общински съвет, наложиха решението си и обявиха датите за приемане на конкурсите, както и сроковете за провеждането им, изтичащи в края на март.
Уточнен бе и съставът на комисиите, които ще ги организират. Стоматологът д-р Валентин Павлов оглави 5-членната комисия, която ще проведе конкурса за медицинските дружества. Хранимир Генчев пък ще ръководи екипът от 7 съветници, които ще проведат конкурса за останалите търговски дружества, сред които са "Тролейбусен транспорт" , "Жилфонд", "Обреден дом", "Детско и ученическо хранене" и др.
Вносителите на докладната бяха подготвили и перфектни правила за избора на бъдещите шефове на четирите медицински дружества.
Не така обаче според левите съветници, пък и според обикновените тласоподаватели - данъкоплатци, стои въпросът при останалите общински фирми. Защото там аршинът е така широко отворен, та в крайна сметка се оказа, че едното висше образование, без значение какво е точно то, ти е достатъчно, за да попаднеш в списъка на канадидатите. Така цигулар например може да реши да влезе в шефския кабинет на сегашния управител на "Тролейбусен транспорт", стига да може да представи диплома от Музикалната академия, възпитаник на НАТФИЗ да реши да стане шеф на "Жилфонд" или на "Детско и ученическо хранене". За следящите работата на пернишкия минипарламент прозвуча несериозно обяснението, че определянето на даден вид висше образование за едно или друго дружество би било дискриминация. Това, заедно с факта, че в състава на комисиите, който бе уточнен предварително и в нито една от тях не бе включен представител на лявото политическо пространство, буди съмнения, че всичко, дори имената на бъдещите спечелили, е предрешено. Дали са основателни подобни съмнения, ще стане ясно в края на март.