Община Перник заведе дело срещу Министерството на околната среда и водите и Министерството на земеделието и горите за това, че при категоризиране на водоемите в страната са дали статут на язовир “Студена” като язовир за любителски риболов. Това съобщи вчера Иван Иванов, завеждащ отдел “Връзки с общественовстта” в кметството.
Одисеята с единствения питеен водоизточник в общината започва от месец юли тази година, когато се прави категоризацията. От кметството веднага изратили до министерствата възражение. На документа от МОСВ отговарят с писмо, чието съдържение е, меко казано, цинично, твърди г-н Иванов. Сухо и лаконично в писмото кметът Андрей Андреев е посъветван да си направи справка в Закона за водите и там да види как се организира опазването на водоемите. Съдържанието на документа обаче за пореден път показало правотата на пернишката управа. Нейните аргументи са - с издаването на посочената Наредба двете министерства са превишили правата си, дадени им от Закона. В чл. 135 изрично са изброени какви Наредби следва да бъдат издавани и съответно кои министри имат право да издават подобни Наредби. Оказва се, че за тях двете министерства не са оторизирани. Вторият аргумент е, че министърът на земеделието и горите няма законови права във връзка с експлоатацията на язовирите. Съгласно чл. 10 от същия Закон такива правомощия има министърът на благоустройството и регионалното развитие. Третият аргумент е, че двете министерства не могат да осъществяват права, свързани със санитарно-охранителните зони около водоизточниците без знанието на министъра на здравеопазването.
Така издадената Наредба противоречи на целта и духа на Закона за водите, категоричен е г-н Иванов. Целта е формулирана в чл. 2, а тя е да се осигури единно и балансирано управление на водите в интерес на обществото чрез възстановяанев качеството на водите и опазването им. На практика те правят точно обратното. Освен чисто правните аргументи, с които се атакува тази Наредба, за всеки перничанин е ясно, че категоризирането на язовир “Студена” за любителски риболов е абсурдно. Защото това е единственият водоизточник за 136-хилядното население на общината, каза още г-н Иванов. На всичко отгоре от 1944 година насам ежегодно Общинският съвет е принуден да въежда воден режим за гражданите поради продължителни засушавания и намаляване на водните запаси, включително и достигане на критичния минимум. На тревожно поставените от Общината въпроси получаваме формален, бездушен и некомпетентен отговор.
След като бяха изчерпани всички възможни за възражение по аднимистративен път начини, за да защити интересите на гражданите, Общината счита за свой дълг да използва последната законова възможност - да даде двете министерства на съд. Ние се надяваме, че ВАС ще погледне на проблема със загриженост и ще отсъди по съвест и в интерес на гражданите, завърши г-н Иванов.