Община Перник загрижена за превенцията срещу птичи грип

Кметът на Община Перник инж. Антоанета Георгиева е възложила на началника на сектор “Здравеопазване” Светла Лазарова да информира перничани за ситуацията и превантивните мерки за предпазване от птичи грип.
Съобразно ситуацията, Министерството на земеделието и горите и Националната ветеринарно-медицинска служба разпоредиха забрана на внос на птици и птичи продукти от засегнатите страни, каза Светла Лазарова на пресконференция вчера. Разпоредено бе и засилването на надзора, като се организира издирване и изследване на намерени мъртви птици, както и изследване на проби от домашни птици и такива, отглеждани промишлено във ферми. Трябва да се има предвид, че основно значение като преносители на вируса имат дивите водоплаващи птици, чийто пътища на миграция преминават и през България. Анализът на епидемиологичната ситуация в момента показва, че няма пряка и непосредствена заплаха за човешкото здраве, тъй като не е установена циркулация на вируса сред диви или домашни птици в страната и Пернишка област, уточни Светла Лазарова.
От 2003 година насам, след като птичия грипен вирус H5N1 се разпространи в редица страни от Югоизточна Азия и засегна голям брой птици, са били регистрирани общо 119 случая на заболяване сред хората. От тях 60 случая са завършили със смърт. Все още няма доказателства за предаване на вируса от човек на човек.
При намиране на мъртви птици, диви или домашни, или при установяване на висока заболеваемост и смъртност сред отглежданите животни, незабавно трябва да се уведомят ветеринарните органи, като труповете се предават за изследване. Боравенето с труповете трябва да става от ветеринарни специалисти, каза Светла Лазарова. Необходимо е да се спазва високо ниво на лична хигиена. Задължително трябва да се измиват ръцете след работа сред животни, след посещение на тоалетна, преди всяко хранене, преди готвене и работа с хранителни продукти. Трябва да се засили дезинфекцията в помещенията, където се отглеждат животни и се обработват хранителни продукти. Полезна е и имунизацията срещу обикновения човешки сезонен грип. Важно е да се знае, че имунизацията със съществуващите ваксини не предпазва от птичи грип, но е силно препоръчителна с оглед намаляване възможността от паререлна циркулация на птичи и човешки грипни вируси. Такава паралелна циркулация би дала възможност за обмен на генетична информация и адаптация на птичия грипен вирус към човека с произтичащата от това възможност за предаване от човек на човек, обясни Светла Лазарова.
Към момента основните противоепидемични мерки са преди всичко в областта на ветеринарно-медицинските дейности и целят намаляване на възможността от предаване на вируса от дивите водоплаващи птици към домашните. В случай, че се получи потвърждение на изследваните проби от птичи грипен вирус от Румъния и Турция, Националната ветеринарно-медицинска служба ще разпореди допълнителни мерки по отношение начина на отглуждане на птици в частните стопанства и фермите.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година