Темата е „Възстановяване на традиционни индустриални зони в Югоизточна Европа”
Община Перник е включена в проекта “Възстановяване на традиционни индустриални зони в Югоизточна Европа”. Той вчера официално бе представен от кмета Росица Янакиева и ръководителя на проекта Иван Искренов директор „Икономическо развитие, управление на собствеността и европейските проекти” в общинската администрация.
Разработката е по програмата за транснационално сътрудничество “Югоизточна Европа”” за периода 2007-2013 г., която подкрепя 16 страни-членки на ЕС, страни-кандидатки и потенциални кандидатки и трети страни. Партньори на Перник ще бъдат 6 общини от Италия, Словакия, Гърция и Румъния, център за регионално развитие в Италия и университетът “Марибор” в Словения. Водещ парнтьор е Унгария, община Будапеща. Всяка от общините-партньори има конкретни цели. Подобен проект ще се реализира за първи път в България. В Перник се предвижда изграждане на мащабен бизнес-парк “Перник Изток”. Целта е да бъдат обединени усилията между Общината и възникналите малки и средни предприятия на територията на големия металургичен завод “Стомана” след приватизацията му. Тези дружества са общо 27 на брой. За идеята си местната управа се базира на икономически предпоставки, които не са за подценяване. Общината разполага със собствен терен с площ от около 2 700 кв. м, на който предвижда изграждането на бизнес парк. Там има условия за подпомагане на инвестиционни проекти на потенциални български и чуждестранни лица. Близостта със София пък определя стратегическото положение на Перник. Налице са удобни териториални възможности за изграждане на комплексни административни, консултантски, маркетингови, логистични, IT услути, което води до значително намаляване на корпоративните разходи за подобни дейности. Ключова предпоставка са възможностите за практическо приложение за различните инструменти на публично-частното партньорство.
Стойността на целия проект е 3 327 500 евро. Бюджетът само на община Перник по него е 275 800 евро, от които 15% са национално съфинансиране от МРРБ. Срокът на изпълнение е три години. Проектът стартира на 1 юни 2009 година, а крайният срок за реализацията му е 30 юни 2012 година.
Като резултат от изпълнението на проекта трябва да е налице идеен и технически проект за индустриалния бизнес парк, както и подробен устройствен план, определящ границите му. Факт трябва да бъде изработена концепция за правилата и нормите на публично-частното партньорство.