Община Перник е първата в страната, която е поръчала указателни табели, с които ще се обозначават местата, забранени или разрешени за разходка на домашните кучета, каза зам. кметът Зоя Асенова. Това мероприятие е в изпълнение на Наредбата за регистрация, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Перник. Тя беше приета от Общинския съвет през месец юли м. г. Наредбата е разработена на основание на Закона за ветеринарните дейности и Правилника за прилагането му. Вярно, че прилагането й се забави във времето. Причините за това са, че за да започне да се работи по нея, общинските съветници трябваше да приемат и Наредбата за общинските данъци и такси. С нея се регламентира сумата, която собствениците на домашни любимци трябва да плащат за тяхната регистрация в зависимост от населените места, в които живеят. Изработен е вече отличителният знак с идентификационния номер, който всяко едно животно, след като бъде регистрирано в Общината, ще получи. За да стане това обаче домашният любимец задължително трябва да е минал на ветеринарен преглед и да има издаден паспорт. Там пише кога е ваксинирано и дали е здраво или не, обясни Зоя Асенова.
В дворовете на детските градини, училищата и на местата, където е забранено извеждането на кучетата, ще бъдат поставени указателни табели. Тяхната направа обаче ще се забави, тъй като единствената фирма, която ги произвежда все още няма готовност за изработването на точно такива указателни знаци и се налага да ги направи специално за нашата община. Подобни табели ще има и на местата, на които е разрешена разходката на животните и те ще могат свободно, без нашийник да тичат. На останалите места кучето ще може да бъде разхождано само на каишка, а по-едрите породи - и с намордник. Извадки от Наредбата ще бъдат разлепени по входовете на всички блокове, за да могат живеещите в тях да се запознаят с нея. След това всички останали кучета, които нямат отличителни знаци, които се разхождат свободно, съгласно Закона за ветеринарната дейност ще бъдат залавяни, отвеждани в общинския изолатор, задържани 14 дни и ако през това време никой не ги потърси, за съжаление, те се подлагат на ефтаназия. Дали това е хуманно или не, ние сме длъжни да изпълняваме закона.
Около 15 хиляди са бедомните кучета на територията на града. През миналата година са били заловени и откарани в общинския изолатор 1 583 животни. През тази година деността на кучкарника ще обхване и селата от пернишка община. С изпълнението на Наредбата по населените места са ангажирани кметовете, които са получили съответните указания. Контролът по спазването на документа ще се извършва от координаторите по Програмата “От социални помощи към осигуряване на заетост”, като това ще им бъде разписано в длъжностната характеристи, на които ще помагат общинските полицаи. Договорът с общинския изолатор е подновен и се надяваме в най-скоро време да има резултат от усилията ни, свързани с изпълнение на Наребдата, допълни г-жа Асенова.