882 лекарствени позиции са включени в новия лекарствен списък на НЗОК, който влиза в сила от 1 септември. От него 740 медикамента ще бъдат заплащани частично и 142 - напълно. В листата са включени нови 154 продукта, но отпадат 197 от стария списък. 128 са изключени поради отсъствие на оферти от страна на кандидати. С въвеждане на новия списък се наблюдава динамика в лекарствената номенклатура, като обновяването й е с около 22%. Най-голямо намаление на цените беше договорено за лекарствата, включени в програмите за скъпоструващо лечение.
В прогнозен годишен план положителният финансов ефект от потреблението на всички лекарства е в размер на близо 20 млн. лв., съответно за бюджета на НЗОК - 16 млн. лв. и за здравноосигурените лица - 4 млн. лв. Като резултат от новия лекарствен списък НЗОК ще заплаща повече лекарствени продукти на повече здравноосигурени лица, а пациентите ще заплащат по-малко средства за лечението си с частично платените продукти. Реалният очакван ефект за здравноосигурените граждани е значително по-висок от прогнозирания поради факта, че с новия списък е предоставена възможност за осигуряване на алтернативно лечение от страна на НЗОК с лекарствени продукти на по-ниска стойност от досегашните.
Съгласно утвърдената от УС на НЗОК лекарствена листа-спецификация има променени нива на заплащане за основни разходоопределящи позиции, което ще се отрази основно върху потреблението при новооткрити пациенти. Например: 100% заплащане на конвенционални депо форми за шизофрения и депресивни състояния; 100% заплащане на лечение за миастения гравис и в голяма степен на най-често срещаните състояния, при които се прилагат антидепресанти.
Значимо се обновява и разширява номенклатурата при преобладаващите сред населението сърдечно-съдови заболявания и заболявания на нервната система.
НЗОК ще продължи да заплаща за лекарства от група IА по програмата за лечение на множествена склероза и по програмата за лечение на хронични вирусни хепатити и цирози за лица над 18-годишна възраст, за които вече има издадени протоколи, но продуктите по тях не фигурират в новия лекарствен списък, до приключване на съответния курс на лечение. НЗОК ще продължи да заплаща и лекарствения продукт за лечение на астма - "Фликсотид", за деца от 1 до 4-годишна възраст включително, по реда на чл.56, ал.2 от Закона за здравното осигуряване. Договорената лекарствена номенклатура покрива заболяванията, включени в Наредба № 38 на МЗ. Осигурена е широка съвременна алтернатива за лечение на заболяванията при оптимално възможно ниско заплащане от страна на пациента.
Всички лекарства, включени в новия лекарствен списък, са разрешени за производство, внос и употреба в страната от Изпълнителната агенция по лекарствата и са включени в позитивния лекарствен списък на Република България, което е гаранция за доказано качество, безопасност и терапевтичен ефект.
В Лекарствения списък на НЗОК, в сила от 1-ви септември 2006 г., са включени 18 лекарствени продукта за лечение на Болест на Паркинсон. Пет от тях са за основно лечение и се заплащат изцяло от НЗОК. Тринадесет лекарства са за допълващо лечение, като от тях 4 са напълно заплатени от НЗОК, а 8 са с различно ниво на заплащане. С тези лекарства е гарантирано качеството и ефективността от лечението на това заболяване. Пациентите, обърнали се към системата на НЗОК през 2005 г. по повод медикаментозно лечение на Болест на Паркинсон, са 34 183. Тези пациенти представляват 2% от общия брой здравноосигурени лица, ползвали лекарства през 2005 г. За тяхното лечение (само за Болест на Паркинсон) НЗОК е заплатила 14.9 млн. лв., което представлява 6% от всички разходи за лекарства.