Несигурни и дори опасни асансьори подлагат на риск живота на перничани

Част от асансьорите в жилищните блокове в Перник са несигурни и дори опасни, установи репортерска проверка. Повечето от съоръженията са на по 30 години, но въпреки преклонната им възраст жителите на входовете предпочитат да спестяват средства, вместо да ги поддържат качествено, предупредиха от фирмата за поддържка "Дик".
Лицензираните фирми взимат по 30 лева на месец, като дават гаранция, че асансьорът ще бъде изправен. Домоуправители обаче предпочитат да плащат по 10 лева на самоуки "техници" или на нелицензирани "фирми", които само нагаждат съоръжението да работи временно. Съгласно Закона обаче всеки вход трябва да има договор с фирма, която да поддържа кабинката. От своя страна работата на техниците се проверява на всеки три години от представители на Държавен технически надзор. Там се плаща по 30 лева /за трите години/. Хората обаче и това отказват да плащат, въпреки че се касае за стотинки на семейство. Живущите трябва да знаят, че когато става дума за осигуряване на средства за поддържка, отговорността пада върху самите тях.
Голяма част от входовете са без асансьори от години, тъй като от съоръжението са откраднати важни части - медни бобини или други. Други са толкова стари, че части за тях вече не се произвеждат. В по-високите блокове трябва да работят по два асансьора, но всъщност се експлоатира само единият. Кабинките са изподраскани и изпочупени.
Първите асансьори в града ни са монтирани през 60-те години. По-масово ги поставят през 70-те и 80-те години, когато тече интензивно строителство. Така в голямата си част съоръженията са вече на по 30 години. От "голямото" строителство насам няма случай на закупен нов асансьор.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година