По време на националното преброяване на населението и жилищния фонд гражданите няма да са длъжни да пускат преброителите в домовете си. “На въпросите може да отговорите и на входа, не е необходимо да пускате преброителите в дома си”, каза Финка Денкова, директор на Дирекция “Демографска статистика” в Националния статистически институт (НСИ).
В преброяването ще участват 55 000 преброители и контрольори. Те са наети на граждански договор и от НСИ не са изисквали от тях свидетелство за съдимост. При преброяването обаче е гарантирано, че в дома ви няма да влезе данъчен, полицай, митнически служител или човек, срещу когото са постановени наказателни мерки, влезли в сила със съдебно решение, твърди Финка Денкова. Взети били мерки преброителите да не злоупотребяват с личните данни. По закон такава злоупотреба се наказва с глоба от 2000 до 6 000 лв и наказателна отговорност. Преброителят е задължен с клетвена декларация да пази в тайна получената информация. Длъжен е и да се легитимира със служебна карта, на която има уникален номер и снимка.
Ако все пак човек има някакви съмнения, той може да провери самоличността на посетилия го преброител на тел. 0700 16 310.
Когато позвъни в дома ви, преброителят ще трябва да ви се представи с фамилното си име, да покаже картата си, да ви каже за какво ви търси. Участието ви в преброяването е задължително, каза Финка Денкова. Ако човек откаже да попълни данни или ги попълни умишлено недобросъвестно, тогава законът е предвидил глоба 120 лв. На последното преброяване през 2001 г. обаче единици са били тези, които са били глобени.
Традиционното преброяване чрез посещения на преброители по домакинствата ще започне в 8 ч. на 10 февруари. Десет дни преди това от 00 ч. на 1 февруари до 24 ч. на 9 февруари 2011 г. желаещите ще се преброяват по електронен път, нещо, което се прави за първи път у нас. От НСИ съветват хората да се възползват от тази възможност и очакват 20 на сто от българските граждани да предпочетат да се преброят по интернет. Електронното преброяване е активно 24 часа в денонощието, а попълването на картата не би отнело повече от 10 минути. При него гражданинът ще получи код, който трябва да каже на преброителя. По този начин според разчетите на статистиката ще бъдат спестени около 3 млн.евро, каза Деян Славов, директор на Териториалното статистическо бюро Варна. От НСИ призовават държавните служители да попълват преброителните карти по Интернет.
Преброяването ще е на стойност 28 млн.лв. В България преброяването на човек от населението ще струва 2 евро, докато в останалите страни от Европейския съюз, където то се извършва също през 2011 г., тази сума е около 4-5 евро. Както е известно, сегашното ще бъде 17-ото преброяване в България за 130-годишната история на националната статистика. Обикновено национални преброявания се правят на 10 години. Най-много - почти 9 милиона - българските граждани са били при преброяването през 1985 г. При следващите две преброявания населението на страната намалява. През периода 4. 12. 1992 г. - 1. 03. 2001 г. населението в резултат на миграционните процеси е намаляло с 217 809 души, а общо за периода 4.12.1985 - 1. 03. 2001 г. поради външна емиграция - с 680 000 души. За оценка на миграцията е един от новите въпроси, които са включени в преброяването: “Живеели ли сте в чужбина в периода 1980-2011 г. за повече от една година”.
Общо 34 са въпросите, на които трябва да отговарят хората, ако към тях се прибавят и питанията за жилищата, общият брой е 63. На три въпроса може да се отговори по желание. Сред тях са въпросите за етническа група и майчин език, както за вероизповедание и религиозност.
Преброяването ще приключи на 28 февруари точно в 20 ч. Около 200 страни в света провеждат преброяване на населението през 2010 и 2011 година. Страните от ЕС ще проведат преброяване през 2011 при прилагане на хармонизирана методология.