Камен Михов - шеф на отдел „Междунардно правно сътрудничество” във ВКП пред „Съперник”
Камен Михов е роден в столицата, но родът му е от района на Садански. 43-годишният юрист е началник на отдел „Международно правно сътрудничество” във Върховна касационна прокуратура. Председател е на Асоциацията на прокурорите в България. За себе си казва, че е представител на най-хубавата мъжка зодия – „Кози рог”.
Наскоро той беше гост на юристите от радомирски съдебен окръг във връзка с откриването на новия Информационен център в тамошната Съдебна палата.
През септември в детското SOS-селище в село Дрен бе захвърлено осиновено от гръцка гражданска момиченце. От Солун до Благоевград детето докарала осиновителката с личния си автомобил. Там, без каквито и да било документи, без придружител тя натоварила деветгодишното момиченце в такси и го изпратила за Дрен. Използвахме посещението на прокурор Михов в Радомир, за да се поинтересуваме за развитието на скандалния случай.
Г-н михов, какво ще направи прокуратурата, за да бъде издирена осиновителката на детето от Дрен и да даде обяснение защо си е позволила подобно безхаберно поведение, от което момиченцето можеше и да пострада?
- Можем и ще предприемем общо взето само мерките, които са предвидени в НПК и Наказателния кодекс. Ние обаче сме особено активни във всеки случай, в който е застрашен живота, в който е застрашено здравето на едно дете. Показателно е делото, което образувахме във връзка с осиновявания в чужбина с фалшиви документи. Реално това дори не са законни осиновявания. Просто става дума за извеждане на деца в Гърция. Разследването, и то много сериозно, продължава. В случая бяха използвани дори специални разузнавателни средства, всички възможности включително и на правната помощ.
Случаят, за който говорите, не ми е известен, но незабавно ще проверя дали някой е сезирал прокуратурата по този повод. Възможно е да е образувана преписка в радомирската прокуратура. Имаме връзки с гръцката прокуратура, ще поискаме информация от колегите там къде е и какво прави тази жена, какво е дало основание да се отнесе така към дете, което е излязло от България.
-С какви точно случаи се занимавате? В коя област най-много работите?
-За добро или за лошо, случаите са много и разнообразни. Както знаете, България влезе в ЕС и държавното сътрудничество по всякаква линия се активизира. Голям брой от делата са свързани с трафика на хора. Оказа се, че България е една от основните държави, които са страни на произход – това е терминът, означаващ страна от която тръгва трафикът на хора. Жените, които заминават за чужбина, са подложени на сексуална експлоатация. Говорим за едно огромно число и за съжаление с това сме известни в Западна Европа. Част от делата, които водим в момента, са свързани именно с трафика на хора. Имаме големи успехи във връзка със сътрудничеството със западните служби и доста от основните групи за трафик на хора – ръководителите им, бяха изведени в чужбина и бяха осъдени. В Холандия, Белгия, Франция имаме доста случаи и много се гордеем с това.
Другата линия, по която работим активно, е свързана с трафика на наркотици. България е страна, намираща се на пътя на наркотика от Изток към Запад, на всякакъв вид незаконен трафик. Оказа се, че нашата престъпност заема доста високи позиции в йерархията на Западна Европа, на групите, занимаващи се с търговия на наркотици и в момента водим редица разследвания съвместно с италианските, испанските, холандските служби и се опитваме да стигнем до корена на злото, да разкрием кои са тези хора, които под някаква самоличност или под прикритието на друга някаква дейност в България се облагодетелстват.
Третата голяма дейност на прокуратурата е свързана именно с борбата с изпирането на тези пари от престъпна дейност, които са огромна, колосална цифра. Аз неведнъж съм давал пример, който сам по себе си е куриозен, но реално е един тъжен факт. Българка, подложена на сексуална експлоатация в Холандия, за осем години работа беше донесла на своите сутеньори приходи от над 1,5 милиона евро. В същия град, в който е работила, е имало над 100 българки по сведение на службите в Холандия. След бързо и успешно разследване успяхме да осъдим там тези хора, след като ги заловихме и ги предадохме на холандските власти. Годишно над 100 наши престъпници биват осъдени в чужбина. Тук може би трябва да се работи в бъдеще не само да бъдат осъдени и да изтърпят присъдите си там в затвора, но и да им бъде отнетото имуществото, придобито по незаконен начин. В момента това е едно от нещата, които ще усъвършенстваме заедно с комисията „Кушлев”. Насочили сме усилията си към това да издирим и създадем база данни за осъдените в чужбина български граждани. Това е нещо ново. Защото такава сега няма, информацията стига до България или много късно, или изобщо не стига до нашата страна, а тези хора изтърпяват две – три години в затворите там, след което идват и на базата на парите , с които разполагат, се връщат у нас тук и продължават да живеят спокойно. Целта е да се отнемат незаконните доходи и незаконно придобити имущества, за да ги лишим от базата да започнат отново. Това е най-важното.
- В кои държави са най-активни българските престъпници?
- В Холандия, Испания, Италия – това са държавите, в които има голяма съвкупна маса от наши емигранти, даващи възможност да се организират и групи за извършване на престъпления. Доста сигнали обаче има и от Гърция, имаме и доста осъдени лица на базата на разменените доказателства с гръцките служби. Във Франция, има много българи и много криминално проявени лица, извършващи престъпления. През последните години и от там сме приели много хора за изпълнение на присъдите и съответно сме изпратили там.
-Има ли сведения за чужденци, укриващи се , нас?
- Това е един сериозен въпрос . Общо взето чужденците, извършващите престъпления в България, както знаете, се третират по българските закони, наравно с всички български граждани. Ние не правим разлика дали става дума за чужденци или не, наказателния закон е еднакво строг и към българи и към чужди граждани.
Що се отнася до това дали има организирани престъпни групи, които извършват престъпления у нас, не смятам, правили сме опити да обобщим и анализираме постъпилата информация в прокуратурата, няма данни за концентрирани чуждестранни престъпни групи, действащи у нас. Има единични случаи, има случаи в които хора, опитващи се да се скрият в България от издирване, какъвто беше случаят във Варна с литовския гражданин, когото наскоро арестувахме и чиято екстрадиция варненският апелативен съд. Това бе много известен и търсен престъпник в Западна Европа, който е търсил начин да се скрие в България и да изпере едно огромно количество пари. В страната ни обаче той е бил по-малко от година. Много трудно беше, тъй като е използвал чужда самоличност, прилагал е всички прийоми, за да се укрие от издирващите го Интерпол и Европол. Така че ние успяваме успешно да противодействаме по линията на международното и полицейското сътрудничество в това отношение. Не допускаме тук да се формират такива групи.
-Работите съвместно с комисията „Кушлев”. Напоследък има спор относно съществуването й. Вашето мнение?
-Аз определено смятам, че законът е изключително полезен. Има някакви атаки, доколкото съм чувал, дали само срещу председателя й или срещу цялата комисия не мога да кажа, но според мен те са недостатъчно основателни. Твърдя го, защото познавам закона и знам колко трудно вървят процедурите по него. Същевременно през тези години, през които беше сформирана комисията, мисля, че три или малко над три, те успяха да създадат едни сериозни регионални структури, които работят. Проблемите там са , че законът според мен решава въпросите в неправилна посока, изпращайки тези производства да се решават по гражданско-правен ред, което е много трудно. Може би трябва да бъде предвидена някаква друга правна процедура. Вие знаете как се бавят и се отлагат делата по граждански ред. Всички прийоми се използват от хората срещу които има образувани дела, защото те разполагат с пари , хора които са обиграни, една голяма част от тези, срещу които се водят делата , са били по затворите, мнозина са и правно грамотни. Основният проблем на комисията е недобрата правна регламентация на процедурата според мен, а не за личности. От тук нататък аз самият и нашият отдел съм се опитвал да сътруднича много активно с комисията. Предвид на това,че имаме много успешни случаи, ние сме им помагали да събираме доказателства за техни случаи в чужбина, без да имаме този ангажимент по закон. Реално комисията не разполага с правни способи и възможности, за да събере сама доказателства в чужбина. Така че Върховна касационна прокуратура, международния отдел и аз лично съм се ангажирал да осигури доказателства в чужбина, за да помогне на комисията. Т.е. ние имаме едно наистина близко сътрудничество и мога да кажа, че проблемът не е личностен, а законодателен – затруднява се работата на комисията.
-Ще оправдаете ли големите очаквания от прокуратурата?
- Не сме съгласни , че прокуратурата не работи. Какво е положението. Представете си 200 хиляди дела, образувани всяка година. Напълно приемливо е да има 100 или 200 дела, които не са довършени, които вървят трудно. Всички останали случаи прокуратурата се справя добре, знае се колко осъдени лица има, колко приключени производства. Разбира се, не навсякъде обществото очаква примерно всички престъпници да влязат в затвора, че не трябва да се правят споразумения. Мога да заявя напълно отговорно, че прокуратурата в 99,9 процента, ако се направи чисто математически анализ на това което ви говоря, си е свършила работата успешно. Сега не е като 1993, 1998, 2003 година. Нещата вървят към подобряване. Ние обаче не сме магьосници, трябва да вървим ръка за ръка с МВР, вярваме, че там реформата върви успешно.
-Как ще обясните високия стандарт на живот, който подържат някои прокурори?
-Всеки случай в който имотното състояние на колега не отговаря буквално казано на заплатата му, трябва да бъде разглеждан индивидуално. Колегата трябва да обясни по какъв начин осигурява подобен висок стандарт. Не може да се говори по принцип за всички, защото в България има 1600 прокрори и една голяма част от тях не живеят луксозно въобще. Затова има Инспекторат, има медии, има Висш съдебен съвет. Нека не слагаме всички под един знаменател. Във всяко стадо си има и мърша, във всяко стадо си има и черни овце. Да се говори по принцип не е честно, не е правилно. Някои журналисти също карат луксозни коли…