Не е лесно на хората с увреждания в България

Не е лесен живота на хората с увреждания в нашата страна, такъв извод може да си направи човек, четейки доклада “Човешки права за хората с интелектуални затруднения”, с който БАЛИЗ се представи на конгреса в Талин-Естония.
Проектът “Човешки права на лицата с интелектуални затруднения в гражданското общество е финансиран от luclusion Europe и програмата “Европейска инициатива за демокрация и човешки права” на ЕВропейската комисия.
Сред най-главните цели на проекта са заздравяането на политическия капацитет на партниращите неправителствени организации и осигуряване на тяхното участие при вземането на решения, свързани с живота на хората с увреждания.
Тревожно звучат някои от фактите в този доклад. Всички интервюирани родители на деца с интелектуални затруднения заявяват, “че след преценка на трудностите при отглеждане на децата и липсата на подпомагащи услуги, съветът на лекарите е да изпратят детето с интелектуални затруднения в социално заведение”.
Реалността според доклада на БАЛИЗ е, че “Децата от социалните заведения нямат достъпно обучение ,само деца с леки интелектуални затруднения се допускат в помощните училища”.
Обществото почти не е информирано за живота на хората с интелектуални затруднения. Те и техните близки често не са запознати със собствените си права, това е констатирало поручване. Факт е, и че статистически данни за хора с интелектуални увреждания изобщо няма. Липсват данни за общият брой на тези хора в нашата страна. Не е известен и броят на децата и възрастните с интелектуални затруднения, живеещи със семействата си.
Констатирайки тази действителност, разработилите доклада “Човешки права за хората с интелектуални затруднения”, специалисти от БАЛИЗ са отправили препоръки както към българското правителство, така и към местните власти и международните финансиращи институции за вземане на мерки, които да доведат до подобряване на битието на тези хора, които са част от обществото ни. Най-голямото предизвикателство към българското правителство ще бъде разработването на стратегия за цялостната интеграция на хората с интелектуални затруднения в обществения живот.
Отправените препоръки са свързани с пълното прилагане на международните нормативни актове и националните законови разпоредби, касаещи хората с увреждания. Създаването на междуведомствена комисия, която да подсигури релевантни услуги за хората с интелектуални затруднения от раждането им до тяхната старост, също е част от препоръките, които отправя доклада. Адекватният размер на паричните помощи на помощно-техническите средства, осигуряването на подходящо обучение и система за професионално обучение и “защитени” работни места, също са част от препоръките. Има и предложение за основаане на Национален съвет по увреждания, който да съветва правителството, което да се ангажира с медийна кампания “Позитивно към уврежданията”, за да се отхвърли негативният образ на тези хора от общественото съзнание. Това е друга препоръка в доклада на БАЛИЗ.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година