Практически препоръки за безопасно поведение на пътя, дават полицаи
Тези препоръки са извлечени от анализа на най-характерните пътно-транспортни произшествия, настъпващи през есенно-зимния период. Поднасяме ги още веднъж на читателите, защото те биха помогнали за изграждане на защитно поведение на участниците в пътното движение, което би предотвратило злополуки със самите тях и другите на пътя.
Какво трябва да помнят пешеходците?
Най-застрашени да бъдат блъснати от автомобил през есенно-зимния период са възрастните пешеходци. В основната рискова група попадат главно мъжете на възраст над 50 години, носещите тъмни връхни дрехи, имащите опасния навик да пресичат пътното платно където и да било , без да изчакват преминаването на приближаващите автомобили. Пешеходците са най-застрашени в периода от настъпването на сумрака и през цялото времетраене на вечерта. Най-много злополуки с тях стават между 17.00 и 20.30 ч. Причините най-често са съчетание на несъобразена скорост на водачите при движение на фарове и неправилно движение и присъствие на пешеходците на платното в същия момент.
Пешеходците не бива да бързат да пресекат платното, особено в тъмната част на денонощието. Добре е да правят това там, където е по-светло. Трябва да внимават и за задтигащи ги автомобили. Ако вървят извън населено място по тъмно, не бива да се опитват да спират коли “на автостоп”. При тези опити, ръкомахайки, те несъзнателно навлизат по-навътре в платното и се излагат на опасност да бъдете блъснати от автомобила, който се опитват да спрете. Ако е неотложно и неизбежно да вървите пеш по-тъмно, облечете се така, че да бъдете видими за шофьорите отдалече, по възможност – с по-светла връхна дреха, препоръчват от «Пътна полиция». Добре е децата да носят светлоотразителна жилетка.
На хлъзгава настилка бъдете изключително внимателни.Много често пешеходците биват блъскани, когато от десния тротоар внезапно слизат на платното, в опасната зона на застигащ ги автомобил, чийто водач е в невъзможност да спре.
Пешеходоците и особенно децата трябва да бъдат внимателни най-вече на автобусните спирки, на които понякога площта за чакане е заледена. Блъскайки се с останалите, може да се подхлъзнете и да попаднете под колелата на спиращия автобус.
Дебелите и тежки връхни дрехи, вдигнатите яки и шапките правят пешеходците по-бавни и трудно повратливи. Ушанката и шалът им пречат да чуе шума на двигателя на приближаващ автомобил, затова бъдете нащрек и по възможност си осигурете максимално добро възприемане на шумовете от превозните средства. При обилен снеговалеж и приближамващо возило излезте извън платното, препоръчват още пътните полицаи. Те припомнят, че шофьорите на приближаващите коли виждат човека далеч по-късно, отколкото се предполага .
Препоръки за водачите на автомобили
Първата е да не пестите нито време, нито средства, за да приведете осветителната система на колата в пълна изправност. Изгоряла крушка на стоп, мигач, габаритна светлина или особено на ляв фар, създават голяма опасност за злополука. Ако фаровете не са правилно регулирани и светят ниско и осветяват платното на по-късо от необходимото разстояние - това многократно увеличава риска да не забележите навреме и да блъснете пешеходец, каруца, велосипед или друго превозно средство без сигнализация.
Осигурете си зимни гуми, за да е стабилен автомобилът ви на пътя. Подменете остарелите и втвърдени пера на чистачките, които не чистят добре. Карайте с такава скорост, че да можете да спрете в зоната на видимостта в случай на нужда.
Когато вечер, на фарове, приближавате към участък, под който има подлез за пешеходци, непременно намалете скоростта до максимално безопасната, за да може да реагирате на изненада. Край спирките на обществения транспорт минавайте бавно и по-предпазливо, защото те са места с концентрация на злополуки с пешеходци.
За шофьорите е важно да не забравят, че при наводнено пътно платно съществува заплахата „аквапланинг” и в такива отсечки трябва да намалят скоростта. Увеличете дистанцията двойно и не използвайте рязко спирачките, препоръчват от КАТ. И още – не се движете с висока скорост в тъмна зона. Преобладаващата част от водачите нямат навика да намаляват скоростта при движение в тъмната зона и немалко от тях са изпадали в критични ситуации и пътни злополуки.
Не превключвайте на къси светлини отделече, тъй като ще се наложи да се движите на къси светлини в т.нар. “тъмна зона” в доста дълъг участък, а това увеличава риска.
В късна есен сутрин много участъци от пътищата се покриват със слана или скреж. Най-правилно за Вашата сигурност е да се движите предпазливо , в очакване на попадане върху хлъзгав участък.
Когато през зимата при отрицателни температури управлявате автомобил по общо суха настилка, не се стремете към максимално разрешената скорост, тъй като има голяма вероятност да навлезете върху заледена настилка. Ако попаднете върху лед, правилно и безопасно е да запазите самообладание и постепенно, плавно да намалите скоростта с помощта на двигателя, при включена предавка.
Още при първия сняг децата ви ще пожелаят веднага да излязат и се пързалят навън. Тогава и при следващи такива случаи вие - родители, близки, - направете всичко възможно и непременно ги придружете, за да им посочите къде да се пързалят в безопасност, по-далеч е от движещи се автомобили. ПРЕПОРЪКА 12. При прогноза за лошо времен най-добре е да не потегляте на път, съветват още пътните полицаи.
И най-важната препоръка е да не отлагате зимната подготовка. Имайте предвид, че през последните години първият сняг пада още в началото на ноември. Навреме подменете летните гуми със зимни и се снабдете с вериги за сняг, съветват от «Пътна полиция».