Това е от най-разпространените престъпления в Източна Европа
Фондация П.УЛ.С. разполага със специален наръчник, който съдържа най-добрите практики за борбта с трафика на хора, основаващ се на философията за гарантиране на човешките права.
Наръчникът третира темата за трафика на хора и е особено важно читателят да прави разграничение между трафик и контрабанда на хора (каналджийство). Трафикът на хора се различава от каналджийството, защото намерението на трафиканта е да експлоатира жертвата след нелегалното преминаване на границата – продължителна, експлоататорска и принудителна връзка, докато в болшинството случаи, връзката на каналджията с жертвата приключва след нелегалното влизане на територията на страната, уточняват психолозите от фондация П.У.Л.С.
На практика основната причина за необходимостта да се прави разлика е въпросът за отношението към жертвите. Жертвите при каналджийството биват експлоатирани в резултат на комбинация между личната им амбиция за по-добро икономическо състояние в чужбина и наличието и възможността на каналджиите да изискват от тях значителни суми за нелегално влизане в избраната страна. Най-често парите се плащат предварително и връзката между експлоатираната жертва и каналджията приключва с незаконното преминаване на границата. Тук няма елемент на скланяне или измама относно незаконната цел на тяхната връзка и не съществува вероятност за физическа или сексуална злоупотреба или лишаване от свобода на движение; няма вероятност за продължителна експлоатация в секс индустрията и незаконния пазар на работна ръка или друга незаконна дейност.
Жертвите на трафик могат да бъдат експлоатирани по различен начин, наръчникът акцентира върху трафика с цел сексуална експлоатация. Причината е проста. Трафикът с цел сексуална експлоатация е с най-значителен дял в престъплението трафик за Югоизточна и Източна Европа, както всъщност и в света. Има смисъл да съсредоточим вниманието си към този вид трафик, не само поради факта, че той е с най-висок дял, но и защото носи най-големи предизвикателства о. жертвите на престъплението. Най-често това са млади жени и девойки, а това изисква особено
специфичен отговор от страна на правоохранителните органи и прокуратурата.
Въпреки че, наръчникът акцентира върху трафика с цел сексуална експлоатация, най-добрите практики, описани в него, са приложими за всички видове трафик, както и при разследването и съдебното преследване на извършителите, уточняват от П.У.Л.С.