Проблемът е много сериозен заради ненавременното диагностициране и лекуване
Днес ще бъде отбелязан Световния ден за борба с високото кръвно налягане. В тази връзка в много градове на България бяха подети инициативи и организирано безплатно мерене на кръвно налягане. Перник не е в групата на тези градове.
Каква е картината на това заболяване в Пернишко попитахме д-р Александър Алексиев, кардиолог в медицицински център „Евита” / намиращ се зад младежки дом Мошино/.
„Високото кръвно налягане съвсем спокойно може да се определи като едно от най-разпространените заболявания, не само в страната, но и в световен мащаб. По данни на световната здравна организация близо 80 процента от хипертониците страдат и от фатални понякога усложнениея - като инсулт, инфаркт и полисъдова болест – каза д-р Алексиев. Според доклада за здравното състояние на хората в пернишка област през 2009 година 35% от хората в Перник страдат от хипертония. Тревожен е и факта че в страната ни хипетрониците са над 2 милиона, като само малко над милион от тях се лекуват адекватно. Не е пресилено да се каже че близо 500 000 от тях не вземат никакви сериозни мерки за своето лечение.Проблемите са много , за жалост голяма част от тях се отлагат като решение. Много се говореше за промоцията и профилактиката на различни заболявания – но всичко остана само на думи. Не бива да се подценява и фактора цени и стойност на това лечение”– каза още д-р Алексиев.
Според последно обявени данни заболяването поразява предимно жените и мъжете над 25 години. Повече от половината от хората, минали 50-те, вече страдат от хипертония. В последните години обаче тази болест все повече се регистрира и сред децата и юношите у нас. Между 4 и 6% от българчетата вече страдат от високо кръвно налягане. Хипертонията е най-честата причина за инсултите и инфарктите в България и в това отношение ние сме в челното место в Европа. Около 80% от исхемичните инсулти са резултат на неконтролирана хипертония, за разлика от много други държави в Европа, а също в САЩ, Канада, Япония и Австралия. У нас 20-30% умират в първите месеци след получаването на инсулт. А около 50% не преживяват повече от 5 години. В 7,9% от случаите инсултът се повтаря.
В България средно 70 хиляди годишно умират от мозъчен инсулт, инфаркт на миокарда и сърдечна недостатъчност. Тази смъртност е много по-голяма от европейската. И една от главните причини е високото кръвно налягане, лошата профилактика и ненавременното му неефективно лекуване