Над 400 болни годишно се лекуват в психиатричното отделение на болницата

Йоана МЛАДЕНОВА
Психиатричаната помощ в Пернишка област се осъществява от Психиатричното отделение на МБАЛ"Рахила Ангелова". То разполага с 25 легла, и в него се приемат за лечение болни над 18-годишна възраст. През отделението годишно преминават повече от 400 болни със среден престой 34 дни, при средно за страната 42 дни. В отделението за пациентите се грижат 5-ма лекари психиатри, 4-ма, от които са с призната специалност, 1 психолог и 12 медицински сестри.
Въпросът за лечението и интеграцията на страдащите от психични разстройства българи е особено наболял, тъй като депресията се откроява като най-често срещаното психично заболяване в България, което засяга приблизително 10% от населението, около 1% са шизофрениците. На 100 000 души население средно 700 деца са с психични и поведенчески разстройства и се нуждаят от специализирана помощ. През 2007-ма година в лечебните заведения за психиатрична помощ в Пернишка област от общо 11002 извършени прегледи, 1060 са били на деца до 17 години, сочат данните предоставени от Регионалния център по здравеопазване-Перник.
В момента няма регистър с точни данни за броя на българите с психични заболявания, но по общи изчисления се смята, че около 20% от населението у нас са с различни психични разстройства. В момента се обработват данни от епидемиологично изследване, от което ще се разбере какъв е процентът на видовете психични заболявания в страната.За периода 2002-2006 година 25% от 2380 души, преминали през Клиниката по психиатрия към Александровска болница, са на възраст до 30 години, като 30% са били мъже и 70% жени, със средна възраст 42 г. Около 85% от хората с психични разстройства могат да се лекуват извънболнично, 10% имат нужда от краткотрайна хоспитализация от 4 до 6 седмици и само 5% се нуждаят от продължителна хоспитализация.
В България има около 600 практикуващи специалисти по психиатрия, които като брой, спрямо нуждаещите се, са напълно достатъчни. Най-честата зависимост в България е към алкохол, като заедно с депресията са от най-честите причини, които водят до инвалидизация.
Близо 3 млн. евро се инвестират в модернизирането на системата на психиатричната помощ у нас. Средствата са по програма ФАР на ЕС, според д-р Анна Варсанова, началник сектор в дирекция "Медицински дейности" в Министерството на здравеопазването (МЗ). Тя представи целите и дейностите на здравното ведомство по отношение на психиатричната помощ в България.Сред основните приоритети на проекта за деинституционализация чрез предоставяне на услуги в общността за рискови групи са подобряване качеството на живот на хората с ментални проблеми. Цел на проекта е създаване и развитие на мрежа от социални и психично-здравни услуги - дневни центрове, защитени жилища. Ще бъдат разкрити отделения за остри психични заболявания в многопрофилни болници за активно лечение, ще се обновят и преструктурират държавни психиатрични болници, ще се изгради мрежа от хосписи. Предвижда се проектът да приключи през 2009 г. В рамките на първата фаза на проекта, на стойност близо 1,7 млн. евро, са проведени търгове и е финансирано разкриването на отделения за остри психични разстройства в многопрофилните болници за активно лечение във Видин, Враца и Казанлък. Разкрити са 5 дневни центъра със защитени жилища в Добрич, Ловеч, Търговище, Велико Търново и Раднево. Финансирано е и разкриването на клиники по детско-юношеска психиатрия в УМБАЛ "Александровска", София и УМБАЛ "Света Марина", Варна. Предвидено е също така и обучение по психосоциална рехабилитация и психиатрично сестринство по актулизирани в рамките на проекта учебни програми. Втората фаза на проекта, за която се предвиждат 1,2 млн. евро, е в процес на договаряне със спечелилите кандидати.Здравното ведомство в момента работи по третия компонент на проекта, насочен към хората с тежки психични разстройства. Дейностите са в съответствие с целите на Националната програма по психично здраве до 2012 г., базират се на реализирания през 2005 г. в Благоевград проект по Пакта за стабилност за изграждане на модел за предоставяне на психично-здравни услуги в общността. През втората и третата фаза на проекта ще бъдат преструктурирани три от държавните психиатрични болници.До средата на тази година трябва да приключи и проектът за изграждане на информационна система за лица с психични разстройства, който се координира от Националния център по обществено здраве.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година