Пернишкият окръжен съд приключи делото срещу четирима служители на Пернишката митница. Срещу Венцислав Петров, Андрей Стоилов , Цеко Тодоров и Красимир Димитров бяха повдигнати обвинения за превишаване на власт по чл.282 и чл.283б от Наказателния кодекс.
Съдът призна за виновен Андрей Стоилов по чл.282 от НК и бе осъден на лишаване от свобода за срок от две години и половина с четиригодишен изпитателен срок. Четири години той няма право да заема в държавни и обществени фирми и структури материално отговорни длъжности. Колегата му Венцислав Петров получи тригодишна присъда с петгодишен изпитателен срок. Той също няма право да заема длъжност на материално отговорно лице в държавни и обществени фирми и организации за срок от пет години.
Двамата бяха оправдани по повдигнатото обвинение за съучастие в престъплението с нанесени сериозни вреди.
Красимир Димитров и ЦекоТодоров бяха оправдани напълно по всички обвинения.
Митничарите бяха изправени пред Темида за внесени лъскави автомобили, минали по документи през пернишката митница като купета и части. През 2003 г. на митница “Кулата” е засечен нелегален канал за внос на луксозни коли, декларирани като купета и части. Там са задържани 30 автомобила. Вносителите им са били перничани, а по-голямата част от возилата е трябвало да бъдат обмитени на Пернишката митница.
От пернишкото следствие материалите са изпратени на прокуратурата с мнение за прекратяване, но наблюдаващият прокурор установява допуснати нарушения и го връща за доразследване.
"Делото е много сложно, замесени са много лица, сред които и столични нотариуси. Имаше декларатори на митнически документи, които не са присъствали на сделките и такива, които дори не знаят, че имат коли. За това поисках да бъде изготвена митническа експертиза", заявиха тогава от прокуратурата.
Според криминалисти през митница "Кулата" са внасяни луксозни возила - "БМВ 7", аудита и мерцедеси, които е трябвало да бъдат обмитени на пернишката митница. Там обаче митничарят Андрей Стоилов и негов колега са подписвали документи не за лимузините, а за внос на купета и двигатели. На установените коли е правена експертиза, която доказала, че части от тях не са сваляни.
"По този начин се спестява мито от 5 до 16 хил. лв. на автомобил. След това колите са препродавани и пререгистрирани на 3-4 души само за няколко дни. От тях са издирени 2-3, а внесените са около 15", твърдят осведомени.
По голямата част от возилата са скрити от купувачите. Ако пък бъде установен някой от клиентите, той заявявал, че е прехвърлил колата с пълномощно на друго лице, на което не знае бащиното и фамилното име. Така нишката се прекъсва и престъплението става трудно доказуемо.
Произнесената вчера присъда подлежи на обжалване от подсъдимите и на протест от страна на Окръжна прокуратура в 15 дневен срок.