По нея се обучават 30 деца със специални образователни потребности
В Перник бе представен проектът “Равен шанс – обмен на знания за интеграцията на деца със специални образователни потребности”, в чиято основа е заложено преподаване по методиката “Ремелка”. Целта на разработката е подкрепа на реформата в българското образование по отношение на интегрирането на децата със специални образователни потребности, както и подкрепа в промяната на нагласите на обществото спрямо тези деца.
Близо 30 деца със специални образователни потребности в област Перник се обучават по холандската методика “Ремелка”. Това е интересна и занимателна методика за преподаване по смятане. По нея са обучени 18 ресурсни учители, двама логопеди и един възпитател. В момента на територията на Пернишки регион 144 деца са интегрирани в 23 училища и 13 детски градини.
Област Перник е сред градовете, които работят изключително успешно в посока интеграцията на деца със специални образователни потребности, каза още Спаска Тонева. В основното училище в радомирското село Извор седем деца със специални образователни потребности се обучават с връстниците си. В страната около 1 500 деца работят по методиката “Ремелка”.
Очаква се през юни 2010 г. Министерство на образованието и науката да препоръча и официално да признае холандската методика “Ремелка” като помощно средство за обучение по математика на деца със специални образователни потребности. Това заяви директорът на Сдружението за педагогическа и социална помощ за деца (СПСПД) ФИЦЕ-България Дашенка Ташкова.
Тя допълни, че методиката “Ремелка” е силно ориентирана към практиката. Чрез нея децата връщат интереса си към математиката, защото вече не се страхуват от неуспеха. Една от тайните е, че “Ремелка” поставя детето в ситуация на успех, а от друга страна е много забавна и приятна. За преподаване в страната са обучени над 500 български учители.