За първи път в историята на фестивала бе валидирана пощенска марка
“Маскарадът между селото и града”, това беше темата на научна конференция, която съпътстваше ХV-тото издание на Международния фестивал на маскарадните игри. Организатор на форума беше Община Перник. Той се проведе със съдействието на Института за фолклор при БАН и департамента по антропология при НБУ.
Гости на откриването на конференцията бяха президентът на Фондацията на европейските карнавални градове барон Хенри Ван Дер Кроон и представители на организацията. Конференцията беше открита от кмета на Общината инж. Антоанета Георгиева.
Преди началото на научната дискусия за първи път в историята на пернишкия карнавал беше валидирано най-новото българско пощенско издание: блок лист с три марки и винетки. То беше представено от изпълнителния директор на “Български пощи” Стана Христова и представител от Министерството на транспорта и съобщенията Златарски. Автор на проекта на филателното издание е пернишкият художник Людмил Веселинов, а консултант - етнографът Цветана Манова. Съвсем в духа на маскарадната обредност една от трите марки е отпечатана на обратно. Първият валидиран от кмета на Общината плик, по-късно Антоанета Георгиева подари на пернишкия Исторически музей, защото както самата тя се изрази там е домът на историята ни и там трябва да се съхраняват подобни материали.
В продължение на цял ден специалисти от различни музеи и научни институти в страната нищиха проблемите на маскарадната обредност. Доклади, видеопрожекции и дискусии бяха част от научната конференция. Споделени бяха мисли свързани с “смяната на маската по пътя”, “карнавалът на виното”. Беше отделено внимание и на маскарадните игри в различните части на родината, както на персонажите, разиграващи обредите, така и на символите в техните облекла.
На научната конференция беше представена книгата на доц. Георг Краев “Маска и було”.