Магистрати общуват с бандити, но не можем да го докажем

Изявлението е на Главния прокурор Борис Велчев

В системата на прокуратурата работят над 2000 души. Не всички могат да бъдат еднакви професионалисти и с еднакъв морал.
Това заяви главният прокурор Борис Велчев ден, след като заместникът му Валери Първанов обяви, че ще бъдат подлагани на проверки и гонени прокурори, които са влезли в системата през "задния вход".
"Има хора, които заиграват с престъпни групи и в такива случаи винаги ги разследваме, но понякога наистина няма какво да направиш. Например, засекли сме чрез СРС магистрат, който разговаря с обект на престъпление. В разговора няма данни за извършено престъпление, а за нездрав контакт, но въз основа на това не можем да образуваме следствие", обясни обаче трудностите да бъдат уличени такива магистрати Велчев. Той бе категоричен, че това не е достатъчно, за да бъде образувано наказателно производство срещу магистрат.
"Решителност има в изобилие, но дали имаме инструментариума да постигнем ефекта, който цялата общественост иска да види, не винаги е гарантирано, добави още Велчев. „Сега по Конституция главният прокурор трябва да упражнява контрол върху 100-200 прокурори в цялата страна, ако някой си мисли, че това практически е възможно, греши", добави той.
Велчев коментира и намерението за създаване на специализирания съд "Антимафия", срещу който има критики.
"Винаги, когато се приема нов закон, съществува хипотезата, че с него може да се злоупотреби. Такива може да има и по сега действащия Наказателен кодекс, но не съм чувал някой да лансира идея за отмяната му, за да се предотврати тази възможност. При обсъждането на модела специализирани съдилища в парламента нищо не ме смути, разбира се, дяволът е в детайлите - когато ги видим, ще бъдем по-категорични, но да ги отричаме сега е прибързано", заяви още обвинител №1.
По думите му, ако идеята се запази в обсъжданата рамка, няма пречка до края на годината да бъде създаден такъв съд.
Вчера вътрешният министър Цветан Цветанов също заяви, че се надява новият съдебен орган да заработи до 1 януари 2011 г.
По повод настояването на Цветанов членовете на ВСС, които сега са 25, да бъдат намалени, както и да отпадне парламентарната квота, главният прокурор заяви, че не смята за важен въпроса за количествения състав.
„Важно е да имаме такава конституционна рамка, която да не създава впечатление, че хората в него имат партийна връзка. Категорично е, че членовете трябва да се избират с две трети квалифицирано мнозинство", каза Велчев.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

На тази дата в миналото

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година