Да не забравяме някои основни правила и забрани, предпазващи горите от огъня
Летните температури създават благоприятни условия за планински туризъм - посещения и разходки в горите. Дърводобива, пчеларството и други стопански дейности са условия, които могат да доведат до възникване на пожари в горите и поземлените имоти, граничещи с тях. Наред с това, засушаването и високите дневни температури рязко повишават пожарната опасност в горите.
Често от небрежност при палене огън на открито, хвърляне на незагасена цигара и кибритени клечки се запалват сухите треви, а от там идва и опасността от бързото разпространение на пожари в горския и селскостопанския фонд.
От "Пожарна безопасност и спасяване" съветва гражданите да спазват някои основни правила и забрани. В горите не бива да се пали огън, освен на определените за това места, при това той не бива да се оставя без наблюдение, а туристите преди да си тръгнат, трябва добре да го загасят.
Забранено е да се горят сухи треви и отпадъци при почистването на селскостопански имоти, слогове и стърнища.
Много внимателни трябва да бъдат и пушачите, които не бива да изхвърлят незагасени цигари и кибритени клечки дори и от превозни средства, най-вече покрай суха растителност.
Често детската игра предизвиква големи бели, затова родителите трябва да внимават и да не позволяват на малчуганите да играят с кибрит, запалки и други източници на огън.
За предизвикан пожар от човешка небрежност или по невнимание се носи административно-наказателна отговорност, а при пожар с нанесени значителни материални щети се носи и съдебна съгласно Наказателния кодекс.
За бързото ликвидиране на пожарите и ограничаване на щетите е необходимо своевременно сигнализиране на спешните телефони 112 и 160.
Огнеборците за пореден път апелират да бъдем внимателни при паленето на огън в летните жеги, ако искаме да предпазим нашите гори от пожари, каквито вече вилнеят в южната ни съседка Гърция