Тенденцията се наблюдав от около година
Лекари и медицински сестри масово учат чужди езици. Тенденцията се наблюдава от около година и половина. Лекарите обикновено се насочвали към испанския, френския и немския език. Медицинските сестри пък предпочитали английския и немския. Това са страни, в които медиците получават многократно по-големи възнаграждения в сравнение с българските си колеги.
Само за последните няколко месеца – в периода от юни до септември, три международни фирми за набиране на служители проявили интерес. Търсят се специалисти за Франция, Великобритания и основно за Германия. Обикновено изискванията са за добро познаване на езика на страната, завършен медицински факултет. За Франция се търсят анестезиолози, гериатри, радиолози и УНГ-специалисти. Великобритания търси най-различни специалисти, Германия – абсолвенти, специализанти, специалисти. Условията, предлагани от фирмите, не винаги се упоменават в об
явите, но където са включени, изглеждат горе-долу така: начална заплата от около 3500 евро; извънредно заплащане по време на дежурство; получаване право на свободна практика до 1-2 месеца от датата на интервюто; поемане на разходите по настаняване в страната по време на интервю.
Дори и да не са посочени предлаганите условия, изискванията винаги включват познаване на езика на съответната страна - поне на средно ниво. Затова "масовото" учене на чужди езици от страна на здравните специалисти е напълно закономерно.