Общинските съветници не подкрепиха искането на областният управител Иван Димитров за закриване на кметствата "Изток", "Църква", "Калкас" и "Бела вода" на своето извънредено заседание вчера. Писмото, въз основа на което беше отправено искането за сбирката на ОбС, е изпратено от министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагузов и освен до губернатора, то е депозирано и в ЦИКМИ, каза пред местните избраници зам. областният управител Методи Петров. В него се казва, че съгласно чл. 14, ал. 2 от Закона за административно-териториалното устройство на страната административно-териториалната единица "кметство" се състои от едно или повече съседни населени места. По силата на този закон и на закона на местното самоуправление и местната администрация " в тримесеч срок от влизането в сила на закона общинските съвети приемат решение за привеждане на административното-териториалното устройство на общините в съответствие със закона". Съгласно законодателството в кметствата, които не отговарът на ЗАТУРБ не се провеждат избори за кмет на кметство. Това не е спазено в Община Перник, поради което и досега съществуват кметства в четирите квартала на града и се избират мажоритарно кметове. ЗАУТУРБ е приет през 1999 година и аз нееднократно съм сигнализирал, че със ссъществуването на 4-те кметства той се нарушава, каза още Методи Петров и каза, че вечи има писмо от ЦИКМИ за организация на местните избори, в които четирите кметства не фигурират като самостоятелни населени места, в които ще се избират пряко кметове.
В началото на сесията той предупреди общинските съветници, че ако те решат кметствата да бъдат закрити ще направят законен акт, но ако тръгнат в друга насока за решаването на проблема чрез рефендум ще мине много време. На личните карти на жителите на 4-те кметства пише "Община Перник", а не съответното кметство. Това е така, защото тези населени места имат изкуствен код за регистрирането на регистрация. Те нямат единен код за класификация на населените места. Като измъкване между капките определи зам. областният управител провеждането на изборите досега в кварталите "Изток", "Църква", "Калкас" и "Бела вода".
Трябва някой да понесе отговорността за неизпълнението на закона, който е влязъл в сила още през 1999 година и не мога да разбера, когато вкички говорят за децентрализация на местната власт, ние да извършваме актове на централизация, каза председателят на ОбС Добри Митрев. Общинският съветник Лъчезар Никифоров беше лаконичен: "Римляните са казали - лош закон, но закон" и призова законът да бъде спазен. Създадена е структура, която е работеща, каза кметът на кметство "Калкас" Надка Павлова и репликира, че трябва преди всичко да бъдем перничани, а после европейци. Проблемът има две страни - законосъобразна и целесъобразна, коментира казуса кметът на кметство "Изток" Снежанка Викторова и поиска гаранции, ако кметствата бъдат закрити, ще бъде изградено бюро за административно обслужване на гражданите в "Изток" и "Мошино". Трябваше да объсним на жителите на 4-те квартала за какво точно става въпрос, ако нямат свой пряко избран кмет, но е необходимо време, за да стане това, каза синята общинска съветничка Роберта Борисова. Най-соломоновска беше идеята на Милан Миланов, който се обръна към колегите си с предложението да гласува така, че де не вземе решение, което всеки от тях изтълкува по свой начин. В крайна сметка със 17 гласа против закриването на четирите кметства, с 13 "за" това и с 5 "въздържали се" общинските съветници не подкрепиха искането на областния управител кметствата "Изток", "Калкас", "Църква " и "Бела вода" да бъдат закрити. Тълкуването на казуса какво следва оттук нататък остава в ръцете на юристите от ЦИКМИ и от Административния съд...