Съдбата на работниците, които още бъдат освободени в общинското дружество "Комуналстрой" след 1 декември бе темата на дискусията, организирана от КНСБ в последния работен ден на миналата седмица. За участие в нея бяха поканени областният управител Иван Димитров, кметът на Община Перник инж.Антоанета Георгиева и председателят на Общинския съвет Добри Митрев. Отзова се само шефът на минипарламента. Градоначалникът инж.Георгиева бе извън Перник, но никой от заместниците й не уважи поканата на председателя на РКС на КНСБ Наташа Ангелова, от областната управа също не изпратиха свой представител. Така дискусията се проведе между управителят на "Комуналстрой" инж.Цветан Андронов, председателят на ОбС Добри Митрев и лидерката на КНСБ.
Ангелова поиска твърди гаранции за съдбата на хората, които неминуемо ще бъдат изпратени на трудовата борса идния месец. В момента в търговското дружество работят около 250 човека. Болшинството от тях са от ромски произход, издържат големи семейства, чиито хляб реално е застрашен в навечерието на зимата. Не е без значение, че от 1 януари страната ни влиза в Евросъюза и въпреки всички уверения на кабинета, цените ще скочат, което ще направи още по-тежко положението на хората, излизащи от фирмата, заяви председателят на РКС на КНСБ Наташа Ангелова. 150 са членовете на синдикалната организация в "Комуналстрой" и ние не можем да останем безразлични към съдбата им. Искаме да знаем по кой член от Кодекса на труда ще бъдат освободени работниците на дружеството, има ли то финансовия ресурс да изплати всички обезщетения. Ще наеме ли новата фирма освободените от общинското дружество? Искаме и подписването на споразумение между КНСБ и евентуалните нови работодатели, че тези хора действително ще бъдат наети, че ще бъде гарантирана работната им заплата, че ще им се изплащат всички осигуровки на базата на едно бъдещо колективно трудово договаряне, бе категорична Ангелова.
На срещата в петък управителят на "Комуналстрой" инж.Андронов още веднъж повтори фактите, които той изнесе миналата седмица на специална пресконференция и още веднъж заяви категорично, че според него конкурсът за обществена поръчка е незаконен, както и подписаният договор с новата фирма, която от 1 декември ще извършва сметосъбирането и сметоизвозването в Перник.
Според него цялата драма идва от един анекс към изтичащия договор, подписан от предшественика му Калин Рангелов, по който в момента тече дело във Върховен касационен съд. Той касае продължителността на договора -"За пет години или до провеждането на конкурс" . Инж.Андронов заяви, че вече е внесъл в Сметната палата, в пернишката Районна прокуратура и при Главния прокурор на Република България сигнал, в който е описал всички подробности около оспорвания от него конкурс.
Не съм участвал в него, тъй като той се провежда година и половина преди да изтече моят договор и едно евентуално участие в него би поставил на риск дейността на "Комуналстрой". За да участва и общинското дружество, конкурсът е трябвало да се проведе след 1 декември 2006 година. Това не означава, че в такъв случай не би имало кой да чисти Перник, тъй като в изтичащия до края на ноември договор има залегнали клаузи, които осигуряват извършването на тази дейност, поясни управителят на общинското предприятие.
Инж.Андронов уточни, че дружеството има договори за обслужване на Община Брезник, Александровска болница в столицата и няколко фирми на територията на града, които обаче осигуряват работа за не повече от 25 човека.