Двата най-големи български синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа”, се обявиха категопрично против предложения проект за промяна на Закона за бюджета за 2010 г. Според тях той е нереален и се нуждае от сериозна доработка.
Според КНСБ проектозаконът предвижда продължение на намаляването на приходите в бюджета, съпроводено със значително орязване на разходите. В проекта се предвижда общо за годината снижение с 1909,790 млн. лв. на приходите само за сметка на данъчните постъпления.При заложеното намаление общо с 12,4% на данъчните приходи, снижението е твърде отчетливо при корпоративния данък - с 17,29% и ДДС - с 13,82%, отбелязват от КНСБ.
Според КНСБ очевидно не се очертава повишаване на вътрешното потребление, което да се отрази поне с малък плюс на приходите от ДДС.Синдикатът смята, че твърде оптимистично се подхожда по отношение приходите от данък върху доходите, за който е разчетен ръст от 2,05% или нови 40 млн. лв. в повече спрямо сегашния закон. Такава е и позицията на КТ "Подкрепа".
В становището на двата синдиката се заявява, че по необясними причини са завишени приходите от данъка върху дохода на физическите лица при наличието на висока безработица. Разходите за заплати и за други възнаграждения по републиканския бюджет са намалени, съответно с минус 3,3% и минус 4,9%, т.е. общото намаление се измерва с малко над 69 млн.лв., отбелязват от организацията. Според КНСБ проблемът е трудно решим и в оставащите 7 месеца на 2010 г. ще се налага да се прилагат много по-жестоки мерки, свързани със съкращения и намаляване на заплатите.
КНСБ винаги настоява ограниченията на средствата за заплати да не се прилагат за определени институции, досега обаче за пореден път непопулярни мерки не се прилагат за МО и МВР, допълват от синдиката. Няма промяна с антикризисните мерки в бюджетите и на Народното събрание, БНР, БНТ и съдебната власт, отбелязват от КТ "Подкрепа". Според синдиката НС и съдебната власт биха могли да претърпят известна редукция в бюджетите си, за да покажат съпричастност към усилията на цялото общество за излизане от кризата.
В проекта се залага минимален фискален резерв към края на годината от 4,5 млрд. лева, значи ли това, че в рамките на годината, резервът може да пада под тази граница, питат още от КНСБ.