Още през фуврари 2010 година тя го е информирала за проблема с нелегалния превоз
Спрените до столицата маршрутки в петък разбуниха Драгичево и стотици жители на селото на селото излязоха на протест на площада, за да изразят недоволството си. При недоволните дойдоха народният представител Димитър Колев, областният управител Иво Петров, шефът на ДАИ-Перник Румен Крумов, зам. кметовете на Перник Иван Джегалски и Малин Стоилов, кметовете на Кладница, Рударци, Драгичево, общински съветници.
„Такова понятие като „маршрутка” или „специализиран превоз” няма. Превозвачите са били запознати с изменението на Закона и с наредбата и те са били длъжни да ви уведомят. От Кладница през Рударци и Драгичево за София има 26 курса и превозвачите трябва да спазват наредбата. Има и линия от Кладница - Рударци- Долно и Горна Драгичево до автогара София. Тази линия е утвърдена като междуселищна и половината се изпълнява от община Перник, а другата половина от София”, опита се да обясни на разгневените жители на селото областният управител Иво Петров.
В същото време транспортният министър Александър Цветков нагнети допълнително напрежението в петък, заявявайки, че вината за създалата се критична ситуация след спрените нелегални превозвачи е на кмета на Перник, тъй като общината не си е свършила работата – тя е трябвало да възложи по квотата за превоз до София автобусни линии на легални превозвачи, но не го е правила години наред и на практика е "подарила" тази ниша на нелегалните превозвачи.
Вчера градоначалникът Росица Янакиева изясни казуса, отхвърляйки неоснователните обвинения на министър Цветков. „През 2001 година е утвърдено междуобластно разписание с 48 курса. От тях 32 са от квотата на Перник и 16 - от квотата на София. През 2008 година, предвид големия пътникопоток, по инициатива на Община Перник е поискано увеличаване на разписанието с нови курсове и то е прието, и курсовете стават 60.
При това утвърждаване на разписанието квотата вече е различна и става 50 на 50. Курсовете, които община Перник изпълнява, чрез нашите превозвачи е 30, толкова са и от София. Сами разбирате, че няма за какво да обявяваме на конкурс” заяви кметът на община Перник Янакиева. Тя припомни още, че поради изменение на
наредба 33, в частта, касаеща така наречения "Специализиран превоз" се отнема възможността организирани групи хора да пътуват по договор.
Кметът хвърли светлина и върху още един въпрос, с който някои спекулираха в публичното пространство. "Транс експрес груп" искаше от общината да одобри едно разписание, което ние отказваме, защото е извън регламента на закона. Тя предлага да се сключи договор между фирмата и нейна дъщерна фирма и да вози 1500 човека до София. Сами разбирате, че това не е възможно и не е вярно, поради което ние правим отказ и сигнализираме Районна прокуратура Перник да направи проверка” каза Росица Янакиева пред национална електронна медия. И добави: „На база всички нарушения на разписанията и отнемане на пътниците от легалните превозвачи аз сигнализирах министъра на транспорта г-н Цветков още през февруари 2010 година и поисках да бъдат предприети мерки от страна на органите, които могат да ги вземат. Това е само и единствено Държавната автомобилна инспекция - Перник и София”.
Кметът на Перник допълни, че „Транс експрес груп” не отговаря на условията за подписване договор, тъй като тя няма дъщерна фирма в Перник, с която да превозва 1500 хора. Тя иска нещо, което не може да изпълни и което нарушава утвърдената и одобрена транспортна схема. Това е междуобластната транспортна схема на София и Перник, която се одобрява по предложение на областния управител пред министъра на транспорта, точни кметът Янакиева.
Тя каза още:”Измененията на закона и на наредбата променят възможността на хората да пътуват така, както са го правили досега по простата причина, че невъзложени линии няма. Има една линия в село Драгичево, което е един курс, който тръгва в 6 часа от Драгичево и вечерта се връща в 6 часа от София. В същото време законът забранява промяна на тези разписания до 1 януари 2013 година. Ние трябва да седнем с министър Цветков и да търсим алтернативни варианти”.
Ежедневно между Перник и София пътуват около 20 000 човека. Една голяма част ползват личен транспорт, но около 5000 души пътуват с обществен транспорт. За това е нужно специално внимание, защото между София и Перник има особени транспортни взаимоотношения и е нужен специален подход за решаването на този въпрос”, каза още Росица Янакиева.