Вчера по инициатива на областния управител на Пернишка област - Димитър Колев се проведе среща с председателя на Държавната комисия за енергийно регулиране - проф. Константин Шушулов. На срещата присъстваха изпълнителният директор на “Топлофикация - Перник” - инж. Игнат Божинов, председателят на СРС “Подкрепа” - Любомир Жотев и представители на РКС на КНСБ в Перник. За съжаление, журналистите нямаха възможност да присъстват на тази среща, или пък да зададат директно въпросите си на председателя на ДКЕР. След срещата, Любомир Жотев заяви категорично пред медиите, че не е доволен от провелите се разговори. Становището на синдиката е било, че цената на топлоенергията, подавана от “Топлофикация - Перник” за населението е висока и не е по силите на хората да плащат. На въпрос на журналисти - все пак коментирано ли е как се формира цената на парното за населението, Любомир Жотев заяви: “От тази среща на мен ми стана ясно, че цената на парното се определя от нашите съседи. А показанията на топломерите, които бяхме принудени да си поставим, са само ориентировачни”.
Областният управител - Димитър Колев изрази пред медиите благодарността си към проф. Шушулов, за това че се е отзовал на поканата за тази среща и е разяснил методиката за формирането на цените на топлоенергията за промишлените предприятия, бюджетните организации и за населението. Димитър Колев подчерта, че на тази среща е станало ясно, че цената на топлоенергията в Перник е една от най-евтините след Русе и София. Председателят на ДКЕР, аргументирайки се с нормативни документи, е пояснил, че цената на топлоенергията за промишлените предприятия и бюджетните организации се определя от енергийната комисия. С решение на Министерски съвет от 23 юни 2003 г. “Топлофикация - Перник” получава субсидии от държавния бюджет, въз основа на които, цената на топлоенергията за населението поевтинява с 10-12 %. Това според проф. Шушулов е максималното, което може да се направи за поевтиняването на парното за населението. Според него делът на фонд работна заплата в себестойността на топлоенергията е едва 2-3 %. Според областиня управител, за по-ниските цени на топлоенергията в Перник способствало и обстоятелството, че пернишката топлоцентрала е с комбиниран цикъл на производство. Това означава, че произвежда не само топлинна, а и електроенергия. Това способства за поевтиняването на парното в града. Димитър Колев подчерта, че топлофикационното дружество е получило правото да продава електроенергия на преференциални цени на НЕК. В тази връзка, Колев подчерта, че поради липса на достатъчно въглища, централата е произвела през миналия месец по-малко ток /почти наполовина/ в сравнение с мощностите си и от това е инкасирала загуби. Затова, той поясни, че възнамерявал да инициира среща с ръководствата на “Топлофикация - Перник” и “Мини открит въгледобив”, за да се изясни какви колчества реално Мината може да подава на топлоцентралата и какви количества тя трябва да си осигури от други доставчици. Пред медиите Димитър Колев заяви: “Аз знам, че от “Мини открит въгледобив” веднага ще възразят, че въглищата не се плащат редовно. Но това не може да стане веднага, тъй като ТЕЦ-а трябва да произведе електроенергия, тя да се плати от НЕК и след това той да се разплати и с Мината. Това не може да стане по-рано от 26-28 дни”.
Той подчерта, че задълженията на “Топлофикация - Перник” към “Мини открит въгледобив”, след разделянето на двете дружества, възлизали на 937 000 лева. На въпрос на журналисти - на какво се дължи това сериозно разминаване в информацията на задълженията между двете дружества, Димитър Колев отговори, че на предстоящата среща между ръководствата на двете дружества този въпрос също ще се изясни в детайли на базата на счетоводните документи. Но справката за задълженията на “Топлофикация” към “Мини открит въгледобив” той видял лично, затова и борави с тези цифри.