Изложба на домашни ръкоделия показаха в Радомир

Самоучителят «Радомирски плетки и шарки» - и в интернет сайт

Изложба-базар на домашни ръкоделия откриха в “Стойовата къща” в Радомир. Тя бе финалното събитие по проект „Ателие радомирско ръкоделие – традиции и модерна форма”, съобщи Мариана Балабанова от народно читалище “Христо Ботев” в радомирския квартал Върба, което е организатор на проявата.
Представени бяха изработените в ателието ръкоделия, самоучителя ”Радомирски плетки и шарки” и интернет сайта. В процеса на работа в ателието като добър партньор се включва и майсторката на изделия от царевична шума Гергана Божилова. Тя помага за оригиналното оформление на част от бродираните пана.Така децата се запознават с още един вид домашно ръкоделие с природни материали.На изложба съвместно с ръкоделията изработени от участниците в ателието могат да се видят и красивите сувенири изработени от Божилова.
На базара всеки може да си закупи ръчно изработени чорапи или пана. Със събраните средства ще се подпомогне понататъшната работа на ателието.
„Ателие радомирско ръкоделие – традиции и модерна форма „. отвори врати през месец май 2010 г. Това е проект на Народно читалище “Христо Ботев -1928” от радомирския квартал Върба. Инициативата се реализира с подкрепата на Фондация „Работилница за граждански инициативи” по програма „Живо наследство 2010” финансирана от фондация "Америка за България".
“Идеята за проекта е вдъхновена от богатството и красотата на радомирските ръкоделия. Целта на проекта е да съхрани, доразвие и популяризира радомирските плетива и бродерии, чрез експозиция на ръкоделия от миналото и открие ателие за изработка на плетени чорапи, дантели и бродерии, за допълване на цялостния радомирски костюм. Работата в ателието включва теоретични и практически занимания, придобиване умения за изработка на плетива и бродерии, и възможност за социални контакти и общуване”, поясни Мариана Балабанова.
Освен това участниците усвояват основни умения и техники за плетене на две и пет игли, на една кука и бродиране. Те използват автентични мотиви и орнаменти от традиционни изделия, които претворяват в сувенири, като плетени чанти и бродирани пана и др.
Проектът включва доброволци от различни възрасти. Стимулира приемственост между поколенията за запазване на традицията на домашните ръкоделия типични за региона и приложението им в съвременността. Работата на ателието се осъществи в открития през 2009 г. Социално – информационен център „Трите поколения” в квартала. В проекта участваха и възрастните хора от Дневния център „Св.Троица” в село Извор.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година