От Перник пратиха писмо до ВСС, че така се блокира работата им
От сряда сгради на следствието в над 20 в цяла България бяха предоставени на Министерството на вътрешните работи. Сред тях е и пернишката следствена служба, която също трябва да освободи помещенията и да ги предаде за нуждите на ОД на МВР. Това става след като на 13 октомври Министерски съвет е излязъл с постановление, в което е записано, че имотите, които досега е управлявало Министерството на правосъдието, трябва да бъдат предадени безвъзмездно за управление на вътрешното ведомство. Като причина е посочена отпадналата необходимост правосъдното министерство да използва въпросните кабинети. Освен в Перник, те се намират в градовете Пловдив, Плевен, Разград, Руссе, Силистра, Сливен, Благоевград, Бургас, Варна, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасаково, Шумен, Ямбол, София - град, София-област, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Ловеч, Кюстендил, Монтана, Пазарджик.
От окръжното следствие в Перник вече са изпратили писмо до ВСС, в което се казва, че ако бъдат дадени въпросните кабинети на МВР, на практика работата им ще бъде блокирана. Не е ясно и къде ще се преместят и сега действащите следователи.
Спорд висшия магистрат Пламен Стоилов решението е спорно, тъй като с него се нарушава Конституцията и Закона за съдебната власт-Според него не може изпълнителната власт да решава кога е отпаднала необходмостта от страна на съдебната власт. МВР вече използва част от помещенията, а с въпросния акт на Министерския съвет се предрешава съдбата на следствието, смята Стоилов.
Засега държавата мълчи по поредния скандал, касаещ следствието като институция.