Повторно обявяване на “Стомана” АД в несъстоятелност е поискала Агенцията за държавни вземания от Пернишкия Окръжен съд, алармираха от КНСБ на брифинг вчера. Председателят на РКС на КНСБ- Наташа Ангелова подчерта, че в централата на синдиката няма конкретна информация за аргументите, на които се основава това искане. Според нея, при всички положения причината била в лошото управление на “Стомана”. Лидерът на регионалната структура на КНСБ предостави на медиите декларация от председателите на синдикалните организации на КНСБ и “Промяна” в “Стомана Индъстри”. Тя е адресирана до министъра на икономиката и до областния управител на Пернишка област. В нея синдикатите настояват за отстраняването от длъжност на изпълнителния директор на “Стомана” АД- инж. Спас Христов. Искането се основава на постановената от Пернишкия Окръжен съд условна присъда на изпълнителния директор. Председателят на ОСО на КНСБ в “Стомана Индъстри”-Неделчо Калев и председателят на СО”Промяна”- Георги Гергинов, които присъстваха на вчерашния брифинг, бяха категорични, че инж. Спас Христов трябвало да бъде освободен от длъжност.
На въпрос на “Съперник”- как ще коментира отправените към него обвинения от страна на синдикалистите, Спас Христов заяви:”Аз не съм удовлетворен от решението на Пернишкия Окръжен съд и затова съм го обжалвал на по-висшата инстанция. Смятам, че тя ще вземе под внимание много факти, които пернишкият съд пренебрегна. В тази връзка мисля, че е още рано да се счита, че съм виновен. Що се отнася до обвиненията в безстопанственост и други нарушения, то мога да кажа, че дружеството се проверява непрекъснато от данъчните. Ако наистина при тези ревизии те бяха констатирали нарушения, едва ли щяха да ги премълчат”. Изпълнителният директор на “Стомана” потвърди информацията, че Агенцията за държавни вземания е депозирала молба в Пернишкия Окръжен съд за възобновяване на производството по несъстоятелност. Той не пожела да коментира аргументите на АДВ, но увери, че ръководството на дружеството е подготвено за делото, което е насрочено за 1 март т.г.
Молбата на публичния изпълнител се основава на чл. 85 ал.1 т.3 от Закона за събиране на държавните вземания. В исковата молба се подчертава, че съгласно утвърдения от ПОС план за оздравяване на “Стомана” АД, предявените и приети публични държавни вземания от клас три в размер на 11 358 063,69 лв следва да бъдат удовлетворени в пълен размер. Срокът за плащане е обвързан с извършването на продажби на активи на длъжника, които следва да бъдат извършени в срок до 10.01..2001г. До настоящия момент тези вземания не са изплатени, поради което АДВ счита, че е налице неизпълнение на утвърдения от съда оздравителен план. Въз основа на това агенцията иска от съда да постанови решение за възобновяване на производството по несъстоятелност на “Стомана” АД, поради неизпълнение на утвърдения оздравителен план.След това с решение на основание чл. 710 от Търговския закон съдът да обяви длъжника в несъстоятелност.
За нашите читатели ще припомним, че крайният срок за изпълнението на оздравителния план на “Стомана” АД, съгласно решението на ПОС, бе 3.06. 2005г. След последвалото обжалване от страна на Булгаргаз, крайният срок бе удължен до 28.05. 2006г. “Стомана”АД към момента е продала над 90% от притежаваните си активи, които са включени в масата на несъстоятелността. Резонно възниква въпросът, защо едва сега АДВ се е сетила да събира държавните вземания и как на практика ще се осъществи погасяването им от какво.