И синдикатите с ясна позиция за реформите в здравеопазването

Разпространено бе становището им в медиите
От централата на конфедерацията на независимите синдикати в България разспространиха становището си относно реформите в здравеопазването започнали от началото на тази година.Синдикатите настояват преструктурирането на лечебни заведения за болнична помощ да става на базата на анализа за потребността за здравните услуги на всяка община от наличието на медицинските специалисти. Това да става след задължителни консултации с местната власт, социалните партньори и предварително приети програми за пренасочване, преквалификация и компенсации на освободения персонал.
Освен това КНСБ иска приемане на шестмесечен гратисен период за сключване договори с лечебните заведения за болнична помощ, както и деблокиране на минимум 350 млн. лв. от резерва на НЗОК в БНБ и утвърждаване на делегираните бюджети на болниците минимум на тези от 2009 г.
В момента се извършва реформа под натиска от липсата на достатъчно средства, без ясна финансова и социална оценка за последиците, се казва още в становището. Според синдиката е нереално твърдението, че закритите болници ще се превърнат в структури на извънболничната помощ, тъй като сроковете за сключване на договори са до 15.02.2010 г., а регистрацията на ново дружество изисква минимум два до три месеца. Не е ясно и колко от работещите в болниците ще загубят работните си места, как и с какви средства ще им бъдат изплатени обезщетенията за съкращение и каква част от тях ще бъдат пренасочени в други лечебни заведения.
По начина, по който се извършва, реформата в болничното здравеопазване няма да доведе до подобряване на достъпа на населението до качествени здравни услуги. Той ще бъде затруднен и големи групи население, предимно с ниски доходи, ще бъдат лишени от болнично лечение, посочват още от КНСБ.
Според синдиката проблемите на общинските болници в малките населени места са предимно от липсата на втори специалист и поради това или не се сключват договори, или броя на договорите за клинични пътеки са значително по-малко в сравнение с 2009 г. Това ще доведе до намаляване на приходите на 159 болници и реална опасност от закриването им в близко бъдеще.
Намалението на средствата за болнична помощ с 31,2 % за 2010 г. спрямо 2009 г. води до намаляване на делегираните бюджети на болниците за първото тримесечие на 2010 г. Болничният мениджмънт е поставен пред трудната задача да трупа нови дългове или да не заплаща на персонала, смятат от КНСБ и допълват, че не е ясно кога и как ще бъдат изплатени медицинските дейности, надхвърлящи определените средства. По този начин ще се формират листи на чакащи или извършените дейности ще бъдат за сметка на работещите.
Въпреки обещанията на управляващите, че от 2010 г. ще бъдат въведени нови клинични пътеки за долекуване и продължително лечение се оказа, че не са предвидени средства за финансирането им, отбелязват от КНСБ. Това пречи на преструктурирането на част от болниците за активно лечение в такива за долекуване и продължително лечение.
Дава се възможност на ДКЦ и МЦ да разкриват до 10 легла за активно наблюдение на пациенти до 48 часа, но няма кой да ги финансира, заявяват още от конфедерацията.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година