Само пет от 10 000 вида мигрират масово
Скакалци паникьосаха собствениците на градини и ниви в региона. Най-сериозни били пораженията в Радомирско. Хищните насекоми ни наядоха реколтата, оплакаха се хора от Долна Диканя и Дрен. Рояците насекоми атакували ниви и ливади в житницата на Пернишко и са на път да унищожат насажденията. Летящите хищници нападат както пшеничените ниви, така и зеленчуците и овошките, разказват стопаните. Добре, че реколтата от повечето площи с жито вече са прибрани.
За прогонят летящата напаст, жителите на селата в общината се принуждавали да заорават земята, за да унищожат плевелите и тревите, които са развъдник на скакалците.
Не е чак толкова масово нашествието на вредните насекоми, успокои диканчани кметът Елинчо Колев. Веднага след като му се оплакали, той лично извикал специалистите от "Растителна защита", за да бъде извършено нужното третиране срещу скакалците. Препаратите, които ще бъдат използани не са опасни за населението, животните и за пчелите.
Според запознати, явлението не е нито ново, нито необичайно. Скачащите насекоми идват главно от черния континент.
От над 10 000 вида скакалци само около 5 вида предприемат такива масови миграции, а това са преди всичко – Schistocerca gregaria, Locusta migratoria, Schistocerca paranensis, Locustana pardalina и Nomadacris septemfasciata. Всички останали многобройни скачащи и „пеещи" скакалци живеят поединично и отбягват да се сближават много, освен когато се любят. Но и прелетните скакалци обикновено се придържат към това; стремежът към странствуване обаче ги обзема само от време на време, и то в определени райони, които са особено подходящи за тази цел. Само оттам идват обикновено ненаситните нашественици. След като беше установено това, беше постигнато много в борбата срещу тези пълчища от насекоми.