Това обаче не се от аптекарите
Здравното министерство да фиксира еднакви цени на лекарствата, които се продават в различните аптеки, тази предлагат от българския фармацевтичен съюз. Новината естествено не беше приета еднозначна от всички които са вързани в този бизнес. От Асоциацията на собствениците на аптеки алармират че това автоматично означава медикаментите да поскъпнат тайно с 10-15 процента.
Фиксираните цени предвиждат дадено лекарство да се продава навсякъде примерно по 3 лева. Нито повече, нито по-малко, което ликвидира конкуренцията. За база щяла да се вземе възможно най-високата цена. Европейската комисия е против подобно фиксиране, защото ликвидира пазара.
Предложението вече е внесено в работна група от експерти в Министерството на здравеопазването. Мотивите са - "ограничаване на дъмпингови цени и предотвратяване на нелоялна конкуренция". Ако предложението се приеме, това означава, че даден препарат навсякъде ще се продава например за 3 лв. А не както е сега в една аптека за 2,20, а в друга за 2,80 лв.
Главната дирекция по конкуренцията към Европейската комисия не престава да повтаря, че фиксираните цени са най-вредното за пазара. Независимо дали става дума за аптеки, за такси на нотариуси, архитекти и т.н.",категорични са собственици на аптеки У нас в момента действа принципът на пределните цени. Т.е. всеки медикамент има ценови "таван", който не може да бъде нарушаван. Така са защитени правата на пациента.
В Министерството на здравеопазването наистина има сформирана работна група, която да огледа и прецени дали лекарственият закон се нуждае от промени.
В нея има представители от Българския фармацевтичен съюз, от иновативната и на генеричната индустрия, на Асоциацията на собствениците на аптеки и др.
Всеки има право на предложения, но това не означава, че те ще бъдат приети и че ще залегнат в евентуални промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, категорични са оттам..