1036 лева бяха събрани по време на първата проява от кампанията "Изкуство за изкуството", която се проведе завечера в Двореца на културата. В инициативата за набиране на средства за възстановяване на изгорялата сцена се включи и актьорът Георги Русев, който е най-дългогодишният директор на пернишкия храм на Мелпомена. Той представи пред почитателите си от областния град книгата си "Мечтата ми", която я е писал преди 10 години. В нея той е направил един поглед на българския тетатър през годините, в които той е работил. В книгата си един от най-обичаните български актьори е разказал увлекателно и за онези години от живота му, свързани с пернишкия театър. Публиката от ценители и приятели на Георги Русев се докосна до изкуството му и чрез мултимедиен продукт на негов моноспектакъл "Последният живот".
С това изненадите не приключиха. По-късно актьорите Ангел Ангелов, Илия Божилов и Добри Добрев прочетоха фрагменти от книгата, а над 150 екземпляра от изданието пък бяха раздадени с автограф на гостите.
Театралният живот в Перник води началото си от любителските вечеринки в минното читалище, каза Георги Русев. Първата трупа е сформирана през 1919 година. Първият театър е бил направен от дърво и измазан с кал. В него е гостувал Московският художествен театър, който е най-големият в света. Пернишкият театър е носител на редица награди от районни и национални прегледи, припомни още Русев.
Срещата с големия български актьор бе организирана от Гражданско сдружение "Феникс 2006" и със съдействието на областната и общинска администрация, ОДТ "Боян Дановски" и ОК "Двореца на културата. На нея присъстваше целият политически и културен елит на Перник. Кметът на Община Перник връчи за спомен на актьора сурвакарска маска, която да го пази от злите сили.