Демокрацията у нас все още е в състояние на ферментация. Това заяви генерал Бриго Аспарухов на пресконференция в Перник.
Генералът даде прогнози и оценки на политическите събития, случващи се у нас. Според него управлението на България от тук нататък ще бъде в ръцете не на една партия, а на коалиционните структури и техните социални програми. За да бъде успешно едно управление, трябва да излезе партия, която да посочи ясно и категорично своята програма за бъдещото развитие на България, а не да се занимава с грешките на предишните правителства.
Според ген. Аспарухов сегашният премиер, Бойко Борисов, има една цел и тя е да бъде тартор на България. Ако проучванията посочат, че ГЕРБ губи одобрението на народа, Борисов ще се кандидатира за президент.
Генералът изказа мнение, че двете движения – “Движение 21” на Татяна Дончева и “АБВ” на Георги Първанов имат бъдеще, защото левицата търси своя нов път, но няма да имат перспектива, ако останат само движения. Той не гравитира към никое от двете. Според него трябва да има една нова, истинска лява партия, която да обедини всички леви партии в България и да не се страхува да говори чрез своите идеолози, като Маркс например, а да действа. Той разкритикува БСП, като каза, че партията все още е само в сферата на критикарството и само констатират кое е криво и право, но не предлагат алтернатива, а Сергей Станишев е само председател на партията, но не е лидер.
Ген. Бриго Аспарухов заяви, че няма да се кандидатира за президент, но смята, че е добра традиция президентите на България да произхождат от Перник. Според него президентът трябва да бъде избиран от парламента, за да не страда от илюзията, че за него са гласували 2 млн. българи, а да си знае мястото, съгласно Конституцията. Той определи настоящия президент, Георги Първанов като изключително успешен и добре подготвен политик, който страда леко от илюзията, че след като е избран пряко от народа, има правото да се намесва и да говори по всички въпроси.
Според него, за да се оправят нещата в България, трябва да бъде променена Конституцията, областите в България да бъдат 6, а не 28, за да бъдат по-добре финансирани, да се приеме закон за задължителното гласуване, областният управител и съдиите да се избират от народа, а президентът – от парламента.