Проект за етичен кодекс на общинския съветник ще бъде предложен за обсъждане и гласуване на заседание на местният минипарламент. Документът беше представен на дискусионната кръгла маса, организирана от Сдружение с нестопанска цел “Реионални анализи и прогнози” и е част от реализирания проект “Гражданското общество срещу корупцията” с ръководител проф. д-р Боян Боянов.
Седем основни принципа са залегнали в него. На първо място това е политическата безпристратност на пернишките избраници, което означава, че при всяко свое действие те трябва да се ръководят от интересите на цялото население в Общината без оглед на политически убеждения и пристрастия. Те трябва да спазват законността на страната, Конституцията и ратифицирането на международни актове, при осъществяване на своите функции, като защитават интересите на общината по съветст и вътрешно убеждение. Общинският съветник трябва да дава публичност на своите действия и да информира избирателите за дейността си и решенията на Общинският съвет. Пернишките избраници трябва да бъдат безпристрастни. Това означава, че не може да се отдава предимство на което и е било физическо или юридическо лице, различно от това, което дължи на всяко друго лице. В етичния кодекс на общинския съветник са залегнали и основните принципи, отнасящи се до обществен дълг и личен интерес. В своята работа той трябва да проявява обективност и компетентност.
В проекта за етичен кодекс на общинския съветник са регламентирани задълженията и правомощията на пернишките избраници. Според тях те са длъжни в срок от един месец от приемането на документа да депозират декларация за имотното си състояние в Комисията по етика в ОбС. В този раздел на кодекса са включени правилата за поведение на съветниците в зала, правомощията на Комисията по етика и тези на Общинският съвет. Той може да налага три вида наказания - забележка, предупреждение да се преустанови нарушението и порицание.
Съгласно другите разпоребди на документа общинските съветници следва да подкрепят и популяризират всички мерки, подпомагащи разпространението на етичния кодекс, с цел повишаване разбирането на неговите принципи сред обществеността.