ЕС налага строги правила и изисквания към производителите

Тази седмица се очаква да стане ясна точната дата, на която нашата страна ще подпише договора за членство в Европейския съюз. Не малко коментари бяха направени в националните медии за това, каква ще бъде ползата за България от това членство. Истина е и това, че все още не малко хора си задават въпроси, свързани не само с положителния ефект от това присъединяване, но и с ангажиментите и рисковете, които поемаме всички ние след 2007 година. И като че ли най-много са въпросителните, за хората, чиито бизнес е свързан със селскостопанската
дейност.
- Господин Радославов в какво се състои ползата от влизането на страната ни в ЕС за хората, чиито бизнес е свързан със селското стопанство и какви рискове за тях крие това членство?
- Когато говорим за ползата от членството на нашата страна в ЕС за селскостопанските производители, трябва да имаме предвид на първо място субсидиите, които се очаква да дойдат у нас след 2007 година. Става въпрос за не малко средства, които ще бъдат отпуснати на страната ни за селско стопанство, при определени условия, разбира се. Ще получим и съответните квоти за реализация на селскостопанската продукция на европейските пазари. Що се отнася до рисковете, които крие членството ни в ЕС за селскостопанските производители, то те са свързани преди всичко с новите условия, в които живеем, а именно пазарната икономика. За някои селскостопански производители като че ли това понятие е все още чуждо. Някои от тях все още не са се разделили напълно с инерцията от времето на социализма - плановото стопанство и гарантирания пазар на произведената продукция - най-вече бившия социалистически лагер. Това време безвъзвратно е отминало. В условията на пазарната икономика движещият фактор е конкуренцията. Наред с възможността да предлагат продукцията си на европейския пазар нашите производители трябва да имат готовност да се конкурират с производителите от европейските страни. В тази връзка смятам, че нашите производители на селскостопанска продукция не са запознати не само с високите изисквания, които налага европейският пазар, но и с жестоката конкуренция, която съществува там.
- Все пак, какво трябва да знаят селскостопанските производители преди нашата страна да е станала член на ЕС?
- За да получат някакви субсидии след 2007 г. те първо трябва да се заявят като земеделски производители или като собственици на животни. След влизането на страната ни в ЕС, ние ще бъдем задължени да спазваме всички правила, които са валидни за страните-членки. Ако досега ние, българите гледахме на селското стопанство като на възможност за осигуряване на допълнителни доходи, било от продажбите на земеделски култури ли на месо и мляко, то след 2007 г. продажбата им ще бъде вече строго регламентирана. Това изискване е валидно без разлика дали продукцията е предназначена за вътрешния пазар или за износ. То се налага от обстоятелството, че продавайки например млякото на някоя мандра, произведеното от нея сирене или кашкавал могат да бъдат продадени и на европейския пазар. Същото се отнася и за житото и другите култури. Тоест, ситуацията ще се промени коренно. Ако съгражданите ни възнамеряват да отглеждат животни само за лично ползване, за задоволяване нуждите на семейството си, това не е проблем и в бъдеще. Ако обаче, те възнамеряват да се препитават от селскостопанската дейност, трябва да се заявят като такива и да подхождат към тази дейност вече по-професионално и с по-голяма отговорност. На първо време те трябва да заявят в общинските служби по земеделие и гори в съответните общини с какъв имот или с колко животни разполагат. На базата на тези данни, които ще бъдат обобщени за цялата страна ще бъдат отпуснати от ЕС съответните квоти за реализацията на определен вид продукция. За това до 2007 г. трябва да се знае какво е състоянието на млечното говедовъдство или обработваемата земя в страната ни. На базата на притежаваните животни или обработваеми площи, както нашата страна като цяло, така и всеки отделен производител ще получи квоти за реализацията на продукцията си. Без тях нито един производител няма да има правото да продава продукцията си или ако си позволи това, той ще попадне под ударите на закона. Това не е приумица на държавата или на определени чиновници. Това са изисквания, които налага Европейският съюз на нашата страна.
- Това означава ли, че след 2007 г. малките лични стопанства ще трябва да отстъпят мястото на едрите?
- Аз нямам ни най-малкото намерение да отричам малките лични стопанства, които сега са масово явление в нашата страна. Когато говорим обаче за селскостопанската дейност като вид бизнес, от който човек прехранва семейството си като продава произведената продукция на пазара, тогава вече той е длъжен да се съобразява с определени закони и правила, които обществото е въвело, за да гарантира здравето на всички. Трябва да сме наясно, че Европейският съюз е въвел сериозни изисквания към селскостопанските производители тъй като става въпрос за хранителни продукти, т.е. за здравето на хората. Затова ние сега говорим за онези, които са решили професионално да се занимават с производство на селскостопанска продукция - т.е. за истинските фермери, останалото е в сферата по-скоро на хобито или на задоволяване само на личните потребности.
Интервюто взе Силвия ГРИГОРОВА

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година