Община Перник и Двореца на културата бяха организатори и домакини вчера на кръгла маса, в която се включиха представители на три региона, спорещи за родното място на автора на "История славянобългарска" - Отец Паисий.
Тезата на пернишкия край, че родното място на хилендарския монах е село Кралев дол, заедно с писателя Цанко Живков отстояваха и следовниците на Веле Кралевски, който пръв преди близо век е започнал сериозните изследвания, търсейки истинското родно място на великия българин. Сериозна подкрепа за тях бе филологът, писателят, журналистът Констатин Еленков, който бе и водещ на научния спор.
Един от най-големите наши краеведи - проф.д-р Надежда Драгова, отстояваше позициите на банскалии. Тя припомни, че в благоевградския Югозападен университет има създаден дори специален научен център, наречен "История славянобългарска", който продължава да търси доказателства в защита на южния град. Въпреки, че съм сторонник на Банско и работя вече половин век по тази тема, признавам, че съм изключително респектирана от изследването и самата книга на Цанко Живков "За родното място на Отец Паисий", заяви проф.Драгова. Филологът Иван Ненов, пък изложи аргументите си по тезата "Самоковското село Доспей е родното място на Паисий".
Перничани бяха категорични - Банско е един исторически фалшификат, сътворен по политически причини под диктата на Тодор Живков. В защита на тезата "Кралев дол" те търсеха доказателства в езика, използван в "Идтория славянобългарска", в топонимичните корени на названията на местности и цели родове в Кралев дол.
Щастлива съм, че именно нашият град е организатор и домакин на подобна кръгла маса, заяви кметът на Перник инж.Антоанета Георгиева. Защото част от битката за Перник като наш общ дом за живеене, а не като за място за преспиване, е и битката за историята му. Битката за онази част от нея, за която ние сме ощетени несправедливо, тема и на днешния разговор, заяви още градоначалникът, откривайки научния форум.
Всеки от участниците в кръглата маса вчера аргументирано отстояваше своята теза. Стана ясно, че спорът ще продължи и в бъдеще. В което няма нищо лошо, защото той е едно доказателство, че времето, в което живеем, все пак не е бездуховно както се твърди напоследък в публичното пространство. И че българинът, и перничанинът в частност милее за своите родословни корени, скъпи своето историческо и културно наследство. А кралевдолци, заедно с вече 80-годишният творец Цанко Живков са хора, от които просто струи родолюбие.
В това се убедиха и десетките участници в кръглата маса, които след края на изключително разгорощените дебати около кръглата маса, посетиха самото село Кралев дол, местното училище, читалището, т.н. Паисиева чешма, за да се запознаят на място с част от доказателствата в полза на Перник в търсенето на една историческа истина.