В работата на форума участва и губернаторът инж. Петров
Двойно са се увеличили през тази година сигналите за домашно насилие, подадени в полицията. Това бе съобщено вчера от говорителя на ОД на МВР-Перник Венцислав Алексов на регионалната конференция, организирана от фондация П.У.Л.С., на тема „Поеми отговорност! Ние можем да сложим край на насилието!”, по проект „Защитено пространство и реинтеграция на деца, преживели насилие” . Алексов представи полицейската практика в региона по Закона за домашното насилие. За 2008 и 2009 година до момента в полицията са подадени 77 молби за реагиране на случаи на домашно насилие. През 2008 случаите са 27, а през тази година – 50. Това обаче не е точната цифра, тъй като молби се подават и до районните съдилища, уточни Алексов. В рамките на тези две години са предприети и мерки по чл. 71 от Закона на МВР. Тава са случаите за неизбежна защита на пострадалите от домаштно насиле. За радост обаче само е един случаяj, за който органите на полицията са взели участие и са потърсени . Отновово само един случай е подаден пък за полицейска закрила на дете от домашно насилие, допълни Алексов.
Представители на различни институции от региона участваха в конференцията за превенция и борба срещу насилието над жени. Те се обединиха в мнението си , че, ако поемем обща отговорност, можем да сложим край на насилето във всичките му форми. В работата на форума, чиито модеротр бе Екатерина Велева, се включиха и областният управител Иво Петров, зам. кметът по сигурността Иван Джегалски, началникът на РИО Ваня Коконова, педагогически съветници, социални работници.
В хода на презентациите и дискусиите Мирослав Наумов запозна аудиторията със същността на дейност на фондация П.У.Л.С. и причините за нейното съществуване в Перник. 26 са доброволците на фондацията в общината. Този отряд се бори срещу насилието, провежда и кампании на превенция. Фондация П.У.Л.С. е била наградена за образцова организация от Берлинската организация „ШВЕЛЕ”, бе съобщено на форума. Участниците дискутираха най-вече Закона за домашното насилие, както и поправките в наредбата на Закона за закрила на детето. Елена Методиева, национален координатор в Държавната агенция за закрила на детето представи националната програма за насилие над деца и от деца.Икономически и социални са предпоставките, които правят региона ни рисков.