Над 1200 млади таланти от Пернишка, Благоевградска, Кюстендилска, Софийска област и София - град взеха участие в XIV-тия Регионален детски празник "Чичо Стоян", който се проведе в почивните дни в село Дивотино. В проявата се представиха 72-ма индивидуални изпълнители - певци, инструменталисти, разказвачи и хумористи, както и много фолклорни, танцови и певчески групи и формации, колективи за народни обичаи и словесен фолклор, ансамбли за народни песни и танци, групи за модерен балет, джаз, улични и мажоретни танци.
В първия ден програмата започна с изпълнения на сътавите при Общинския комплекс "Дворец на културата". След което проявата продължи с малчуганите от ЦДГ "Вела Пеева" и ОДЗ №11 "Знаме на мира".
Щастлива съм отново да приветствам тази инициатива, която се превърна в традиция, каза кметът на Община Перник Антоанета Георгиева. Усмихнете се и живейте живота с мисълта, че колкото повече добрини правите на този свят, толкова добрини ще се върнат на тези, които идват след нас, допълни градоначалникът.
Днешният ден е празник за нашето село. Главната цел на фестивала е да се поддържат традициите и творчеството за деца и юноши, завещани от големия приятел на децата - Чичо Стоян, както и да открива, развива и популяризира таланта и духовната сила на участниците, каза кметът на Дивотино Иво Петров. Радостното е, че този празник за втора поредна година се провежда в селото. От миналата година той е с регионален характер. Идеята на организаторите е да бъде разширен мащаба му и да стане национален. Надявам се в близките години да имаме и международно участие, тъй като вече сме в ЕС и можем да разчитаме на гости от Европа. Дивотинци имат много силен дух и въображение. Това са хората, които едно време са били най-добрите танцьори, както в Община Перник, така и в цялата страна, допълни Петров.
На 90 години съм и имам високо кръвно, но не бих пропуснал фестивала, каза Васил Стоев, който е жител на селото. Необходими са такива инициативи, за да може народа да мисли положително и да е радостен, защото това ще ни спаси, допълни още той.
Всички участници бяха оценявани от компетентно жури с председател д-р Евгения Грънчарова от Института по фолклор при БАН и членове: Емилия Портарска - балетмайстор, Милчо Георгиев - хореограф, Цветана Манова - етнограф и Василка Дергачова - музикант.
Аз съм за втора година на този фестивал. Програмата е богата с различни жанрове, каза председателят на журито Евгения Грънчарова. Тази година има много участници. Групите, които миналата година се явиха, сега ги виждам в много по-добра форма и с по-добри изпълнения. Радостното е, че работят в правилната посока и традицията ще бъде съхранена. Обобщавайки натрупания опит, който имам, вижда се, че тези фолклорни празници имат място и в днешния бит, сподели още Грънчарова.