Заради свлачищни процеси се пропука дори подпорна стена на стадиона
Подземният въгледобив в Перник, който в края на месеца ще чества своя 120-ни рожден ден, днес е заплаха за домовете на над 30 000 перничани, съобщи ликвидаторът на обявената в ликвидация мина Живка Габрова.
Добивът на кюмюр по подземен начин в Пернишкия каменовъглен басейн, започнал през 1891 година, е продължил до 2005 година. Добитите през този период въглища надхвърлят 157 милиона тона. Басейнът е с площ от 260 кв.км, на малка дълбочина от нула до 130 метра.
Като цяло дружеството „Мини Перник” е обявено в ликвидация още през 2000-та година, но и до днес се извършва техническата му ликвидация. Около 50 кв.км да подземните минни разработки, от които 20 кв.км са в чертите на града. Ликвидаторът Габрова алармира, че 12 кв.км от тях обхващат най-гъсто населената централна част на Перник – кварталите Драгановец, Варош, Старо село, Рено, Могиличе, Рудничар, Проучване, „Васил Левски и др., които са най-силно засегнати.
Къщите там се пропукват, наводняват, пропадат уличните настилки, появяват се свлачищни проявления и т. н. В квартал Цалева круша до сега са се срутили три блока. Последният инцидент бе преди месеци по чудо се размина без жертви. Има движение на земни маси и под стадион „Миньор“. Там бетонната подпорна стена се е пропукала.
„Проблемите са сериозни. В по-голяма част от басейна има изоставени, а в много случаи и необрушени минни изрботки, които създават опасност от недопустими слягания и внезапни пропадания. Навремето 180 помпи са изпомпвали водата от рудниците, които вече не работят. Галериите, които са с дълбочина по 3 метра, са оводнени. Лошото е, че под тях почвата не е скална, а глинеста“, поясни Габрова.
За решаването на проблема галериите трябва да бъдат запълнени със специална смес, наподобяваща пяна. Досега това е направено едва в 0,25% от галериите. През 2010 г. е изготвен проект за предварителна геомеханична и хидроложка оценка на рисковете. От тази година се извършва наблюдение и на движенията и деформациите на земната повърхност в районите на рудниците „Бели Брег“ и „Стари рудници“.
По проектите е осигурено финансиране за 230 000 лв. без ДДС. Търсят се варианти за осигуряване на средства освен за проучвания и за укрепването на галериите, така че да бъде избегната евентуална катастрофа.
В решаването на тежкия проблем изключително съдействие на ликвидаторката е оказала пернишката народна представителка от ГЕРБ Ирена Соколова.