Да бъде или не – това е въпросът
Днес кметът на Радомир Красимир Борисов трябва да каже ще продължи ли да съществува или не. Искането е направено от общинските съветници, съобщи председателят на минипарламента инж.Иван Владимиров. "Не можем да направим нищо в момента. Ние многократно провеждаме заседания по въпроса, но ефект няма. Болницата продължава да затъва", допълни той.
Както „Съперник” многократно писа, лечебницата, която е със стогодишна история, е общинска собственост. Тя обслужва освен жителите на община Радомир и тези от Земенско и Ковачевско Здравното заведение е напълно оборудвано, а последният му ремонт бил направен само преди няколко месеца. Болницата разполага с 38 легла. Проблемът обаче е лошото й финансово състояние. Заради недостига на пари от началото на тази година не работи вече нито едно отделение - вътрешно, хирургия, детско, рентген и клинична лаборатория. Неколкократно в края на 2009 г. медиците се събираха на простести пред общината с искания проблемите да бъдат решени, но изход не бе намерен.
"В момента се правят опити за се спаси поне лабораторията. Интерес са проявили трима лекари, които искат да я вземат под наем. Това ще влее малко свежи средства. Проблемът обаче е, че сега сме в патова ситуация. В момента няма правилно решение. Правим всичко възможно, но нищо не става. Дълговете на болницата надхвърлят 700 хил. лв., сметките й са запорирани. Направихме проверка и установихме, че от 2006 г. до сега в нея общината е инвестирала 1,2 млн. лв.", твърди заместник-кметът на Радомир Евдокия Асенова.
Сега въпреки усилията на общината здравното заведение продължавало да затъва. Нещата станали трагични през октомври миналата година. Заради дълговете служителите в болницата не са получавали заплати от три месеца. Според кметската управа трудовите възнагрждения в лечебницата не били никак ниски. Средната заплата на лекарите със специалност била 1194 лв., на медиците без специалност - 986 лв., сестрите и лаборантите получавали 559 лв., а санитарите - 332 лв.
В докладна до минипрламента управителят д-р Цветан Георгив пояснява, че наложените нови стандарти и изисквания на НЗОК не позволяват сключване на договори на отделенията вътрешно, детско и хирургично. Лечебното заведение пък нямало реални приходи и трупало само разходи. Задълженията към ЧЕЗ надхвърляли 50 хил. лв. и за това от енергийното дружество щели да ограничат захранването в болницата от 13 до 17 ч. ежедневно. В докладната Георгиев моли да бъдат взети спешни мерки за съществуването или закриването на болницата.