Перничани от кв. Изток и Мошино продават апартаментите си заради дългове към “Топлофикация”. Повечето от клиентите на канторите за недвижими имоти са такива хора. Те имали натрупани дългове за парно по 2-3 хиляди лева и предпочитали да живеят на село. Разбира се, продават хора, които имат някаква жилищна алтернатива, съобщиха брокери.
За разлика от столицата, където има поскъпване на жилища и офиси и търговията с луксозни жилища кипи, в провинцията като цяло пазарът на недвижимо имущество е замрял. Такова е положението и в Перник. Причината е масовото изселване на перничани към столицата поради липса на работа тук. За разлика от предишни години, хората от другите краища на страната и от селата не прииждат към Перник заради неработещата икономика. Брокери смятат, че ако нищо в икономически план не се промени, то и пазарът на недвижимо имущество ще замира все повече. В кантора “Интелект 2000” в момента имало по-голямо търсене на къщи в Перник и то заради проблеми с отоплението. Предлагането обаче е слабо и клиентите нямат голям избор. Търсят се къщи в районите над болницата, автогарата, кв. Варош. Цените на къщите тръгват от 5 000 лева и вървят нагоре до 12 000 лева в зависимост от дворното място и самата постойка. Повече от къщите са с гредоред, а големите двуетажни къщи стигат цени от 15 до 18 хиляди лева.
Цените на останалите жилища, които се продават в Перник са твърде ниски, съобщиха от “Престиж”. Гарсониерите в Изток и Мошино се продават по 5 хиляди лева, двустайните в кварталите на града стигат цена 8 хиляди лева. По-малко се търсят тристайните, които в покрайнините стигат цена 10 хиляди и почти не се продават. Гарсониерите в центъра, които са тухлен строеж, вървят между 9 и10 хиляди лева, а двустайните са с цени между 12 и 13 хиляди лева. Според брокерите най-много се търсят гарсониери и двустайни апартаменти в Изток и Мошино.
Като цяло пазарът на недвижимо имущество в страната е силно дисбалансиран. Разликата между Перник и София например е твърде голяма. От този месец на пазара на имотите се въвежда индекс РЕМИ, който ще бъде индикатор затова дали поскъпват или поевтиняват жилищата. Този индекс е най-вече заради хората, които влагат пари в недвижимо имущество и се интересуват как вървят имотите и колко може да се спечели от тях. Досега с такава информация разполагат предимно нотариусите. Оттам обаче не може да се почерпи информация за реалните цени, тъй като публична тайна е, че стойността на имотите се занижава заради данъците и таксите. Данни за броя на сделките имат и в статистиката, но там информацията е в суров вид и не може да се използва от инвеститорите. Това е наложило създаването на индекса, който ще отразява реалния пазар. Текущата информация за цените всеки месец ще се събира от фирмите за недвижимо имущество, които членуват в националното сдружение”Недвижими имоти”. Всеки месец те ще попълват анонимни въпросници за броя на сключените сделки и постигнатите цени. На тази база ще се изчислява средна цена за три групи имоти - бизнес-имотите като офиси, хотели, индустриални сгради, втора група като жилища - апартаменти, вили и къщи и третата група на земеделските земи и земята в регулация.
Индексът ще се оовестява всечи месец чрез медиите и интернет.