Десет от общо 14-те общински фирми в Перник тънат в дългове

Обсъждат бъдещето им на закрито съвещание

От 14 търговски дружества със 100 процента общинско участие, само 4 са завършили 2009 година с печалба, при това минимална. Това стана ясно на вчерашното заседание на пернишкия минипарламент.
„Дезинфекция”, „Комуналстрой”, „Детско и ученическо хранене” и „Жилфонд” са фирмите, които въпреки кризата са завършили изтеклата финансова година на печалба.
Най-големи борчове през 2009 г. е натрупало „Тролейбусни превози” ЕООД. Фирмата, която дава хляб на 104 лица по трудови и служебни правоотношения отчете 1 873 000 лева счетоводна загуба, въпреки че приходите от текуща дейност са увеличени със 162 000 лв спрямо 2008 година, заяви пред общинските съветници управителят на дружеството инж.Тони Тодоров. Той призна, че през отчетния период са скочили разходите по всички пера в т.ч. за ремонт и подмяна на кабелно-контактната мрежа, ремонт и рециклиране на всичките 25 возила, с които разполага дружеството. Със 191 000 лева са скочили разходите за амортизации. Увеличили са се плащанията за други услуги, за увеличените възнаграждения на персонала и осигуровките по тях. В момента средната брутна работна заплата в „Тролейбусни превози” е достигнала 541 лв.
В същото време дружеството, чиито принципал е Общинският съвет, е допуснало загуби от оперативна дейност в размер на 720 000 лв.
В тежко финансово състояние са и четирите общински здравни дружества – ДКЦ 1, Специализираната болница за долекуване и рехабилитация, Медико-денталния център 1, Медико-техническата лаборатория 1.
Управителят на ДКЦ 1 д-р Георги Драганов изтъкна, че 14-процентния спад на приходите се дължи на чувствително намаления брой направления.
Специализираната болница за долекуване и рехабилитация или Профилакториума, както я наричат перничани, приключва 2009 г.с 1 291 000 лева приходи срещу 1 183 000 лева за предходната, но е налице счетоводна загуба от 24 000 лв, която се дължи на наложения от НЗОК лимит по отношение на броя пациенти. През 2009 г. е регистриран спад с 200 човека. В здравното заведение се задържат предимно по-тежките случаи на инсулти и инфаркти. Управителите на двете дружества посочиха и конкретни мерки, които са взели и по които вече работят, за да подобрят финансовите резултати.
Колегите им, ръководещи останалите две общински предприятия, обаче в прав текст заявиха, че разчитат на съдействието на общината, за да решат проблемите си. Управителката на „Медико техническа лаборатория” ЕООД Мариета Димитрова дори директно обвини кмета на общината Росица Янакиева, че не се вълнувала от оцеляването на предприятието, та се наложи да бъде припомнено, че тя доброволно е приела управлението на едно търговско дружество, което трябва да намери своята пазарна ниша, а не да чака да чака наготово рецепта за оцеляване.
Дебатът, който общинските съветници от лявото политическо пространство опитаха на няколко пъти да подемат в заседателната зала във връзка с бъдещето на общинските търговски дружества, свързани със здравеопазването, бе париран категорично от председателя на минипарламента Добри Митрев, който неколкократно припомни, че това е тема, която е трябвало да се дискутира в комисиите, а заседаващите трябва само да приемат балансите и отчетите за приходите и разходите на фирмите със 100 процента общинско участие.
Съмнителното оцеляване на 14-те общински фирми бе обсъждано на закрита среща в кабинета на председателя на ОбС, на която журналисти не бяха допуснати.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година