Имаше и гости от други области
Около 400 деца пяха и танцуваха в детския фолклорен конкурс за детски игри “Дай, бабо, огънче”в село Мещица тази събота. Той се организира за трети пореден път от местното народно читалище “П.К. Яворов” и Сдружение “Дай, бабо, огънче”, с подкрепата на Община Перник и кметството в село Мещица.
Старта на фолклорната надпревара бе даден от кмета на Община Перник Росица Янакиева. Тя пожела успех на всички участници и да покажат най-доброто от себе си.
Целите на конкурса са: да се съхрани и популяризира детските игри в обредния, танцов, певчески и словесен фолклор на България, да предостави възможност за изява и да открие даровити деца, да стимулира интереса на все повече деца и млади хора към детските игри в България, да катализира стремежа на децата и младите хора да го запазят и предадат за поколенията.
Сред гостите на фестивала бе и областният управител Иво Петров. „Този фестивал се утвърждава в културния календар на Община Перник, защото тук имаше групи от целия регион и от други области. Радостно, е че децата имат възможност да се изявят. Видях толкова много талантливи момичета и момчета, което може да радва всеки. Много съм радостен,когато виждам децата да се занимават с нещо по-различно от компютърната зала”,сподели Иво Петров.
В Конкурса се изявиха деца от 4 до 14 години – разделени в три възрастови групи: от 4 до 9 години, от 10 до 14 години и от 4 до 14 години
Участницине във фолклорния конкурс бяхаса разделени в две категории. В първата категория бяха групи за детски традиционен фолклор, в чиито репертоар имаше традиционни детски фолклорни игри от регион Граово и шоплука от Шопска етнографска област свързани с деца, а именно: детските игри във фолкролните хора; детските обредни и ритуални игри; детските игри с песен; в словесния фолклор - забавалки, залъгалки, наричания, броилки, пословици и гатанки.
Във втората категория бяха индивидуални изпълнители, които представиха словесен фолклр – разказвачи на български народни приказки, легенди, ганетки и фолклорни истории, и народни песни от регион Граово /Долно и Горно Граово на Шопска етнографска област/ и от региона, от който идва участникът.
В таз годишната инициатива се изявиха млади таланти от 32 институции /читалища, училища, детски градини и домове на културата/ . Те бяха представители на 4 области – Пернишка, Кюстендилска, Софийска и Благоевградска. Изпратен бе и видео материал с традиционен фолклор на ученици от І-во българско училище “Св.Иван Рилски” град Хатива - Испания