Върховният административен съд даде вчера ход на дело N 3127 по жалбата на Общинската избирателна комисия относно решението на Пернишкия окръжен съд за касиране на изборите за кмет на Община Перник. Тричленният състав от трето отделение на висшата съдебна инстанция беше председателстван от Николай Урумов, а негови членове бяха Боян Магдаличев и Панайот Генков. Заседанието продължи около час. На него присъстваха като страни Анелия Минчева, председател на ОИК, инж. Антоанета Георгиева - кмет на Община Перник, която беше представлявана от адвокатите Трончев и Ботев, и Димитър Дойчинов и д-р Симеон Василев с адвокати Христова и Янева.
На заседанието не се яви нито един член на Общинската избирателна комисия, въпреки че всички са били призовани редовно.
Председателят на съдебния състав Николай Урумов даде ход на делото, на което бяха изслушани двете страни.
Моля да постановите решение, с което да отмените решението на Пернишкия окръжен съд и да потвърдите решението на Общинската избирателна комисия за правилно. То отразява вота на перничани и действителните гласове, което е неоспорим факт. Избирателната комисия няма други критерии за определяне на изборните резултати освен действителните гласове, които са отразени в 137 изборни протоколи. Всички те са подписани от членовете на СИК и са официалните документи, които имат задължителна сила за определяне на изборния резултат.
Няма разлика между данните в протоколите на СИК и този на ОИК. Тези протоколи са приети от ЦИК без възражения. Решението на ОИК не опорочава вота на избирателите и е правилно. Направените пропуски при съхранение на изборните книжа не могат да окажат влияние върху изборния резултат, заяви председателката на ОИК Анелия Минчева.
Адвокат Трончев каза, че единственият аргумент на Пернишкия окръжен съд да касира изборите е липсата на 971 изборни плика. При ръчното преброяване на бюлетините не е установена разлика между броя на гласувалите и броя на действителните бюлетини. Броят на намерените в урната пликове съвпада с броя на гласувалите лица. Пернишкият окръжен съд неправилно прилага разпоредбите на закона, които регламентират как се съхраняват изборните материали. Той не дава и данни за умишлено повлияване на изборния резултат, категоричен е адвокат Трончев.
Адвокатите на ответниците по делото казаха, че за тях нарушението на изборния закон е сериозно. Те считат, че решението на ОИК е неправилно. Пликовете имат изключително важно значение за определяне на изборния резултат.Те се позоваха на думите на един от членовете на СИК. Той е бил свидетел по едно от делата на Пернишкия окръжен съд от страна на ишците и е казал, че е участвал във всички избори досега, но толкова зле организирани избори не е имало.
Прокурорът по делото Елена Енчева каза в заключителното си слово, че липсата на 971 изборни плика е основание за отменяне на изборите. Това означавало, че тези пликове са били без бюлетини и затова не може да се каже какви са били истинските резултати от изборите в Перник.
Съдебният състав на Върховния административен съд ще се произнесе с решение в 14-дневния законен срок. Запознати със съдебната практика коментират, че сигурно резултатът ще стане ясен до 3-4 дни.