32 делегати от Пернишка област са взели участие в Петата национална конференция на Съюза на репресираните след 9 септември 1944 година, съобщи областният лидер Добрин Радин. Форумът се е провел на 18 декември т. г. в столицата. На него са присъствали около 500 делегати от цялата страна. Националната конференция е била свикана по решение на централното ръководство на политическата формация. На нея са присъствали представители на почти всички десни партии в България-СДС, Демократическата партия, БЗНС”Народен съюз”, Движение “Оборище”, ХСД и БСДП. Всички те са поднесли приветствия към делегатите на конференцията. Особено впечатляващо е било изказването на лидера на сините Надежда Михайлова. Всички гости са подчертали, че нашият съюз са основоположниците на борците за демокрация в България.
Две са били основните теми, разисквани на форума на Съюза на репресираните след 9 септември 1944 година - предстоящите парламентарни избори и новият закон за политическите партии.
Становището на всички делегати е било, че ние, ако не сключим политическо споразумение за коалиция с десни партии, ще се явим самостоятелно на изборите за Народно събрание. Едно от условията за евентуално коалиране е нашите представители да бъдат включени на избираеми места. Ако се явим самостоятелно, ще е за първи път от основаването на политическата формация. Досега бяхме използвани като помагачи на другите партии. Имахме депутат само в 37-то Народно събрание и това беше нашият председател Иван Станчев. Ние заявихме открито, че не може да се ползва антикомунизма без наше участие, защото ние сме хората, които сме повели първи борбата срещу него, обясни г-н Радин.
Делегатите на конференцията се взели решение да бъде гласувано доверие на националното ръководство да води преговори за рамката за нашето участие в изборите. Предложението за това беше направено от Добрин Радин, каза секретарят на Областното ръководство на Съюза, Симеон Спасов, който е и член на Националния партиен съвет. На форума е било взето решение да бъдат отворени досиетата, за да бъдат спрени спекулациите и манипулациите с тях. Делегатите гласуваха да бъдат изпратени декларации до ООН, Европейския съюз и ПАСЕ, защото на 14 декември в Париж се проведе международна конференция с участието на всички страни от бившия комунистически лагер. На нея е бил обсъждан въпросът за осъждане на комунистическия режим, тъй както това е станало с хитлеризма и фашизма. От българска страна в работата й са взели участие Иван Станчев и депутатът Лъчезар Тошев, допълни г-н Спасов.
120-150 човека наброява в момента Съюзът на репресираните след 9 септември 1944 година. Доскоро те са били около 300, но липсата на средства е попречило на областното ръководство да обикаля градовете и селата и да сформира свои структури. Но това ще се промени, тъй като политическата формация вече има източник на средства. Те не са много, но все пак ще са ни от помощ, каза г-н Радин.